لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

شرط هم‌پیمانان نارندرا مودی برای تشکیل دولت ائتلافی: تخصیص منابع مالی و حضور در کابینه


نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند
نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند

احزاب متحد با حزب نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز پنجشنبه ۱۷ خرداد، همزمان با آغاز مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی، خواهان بودجه بیشتر برای ایالت‌های منطقه‌ای خود و مناصبی در کابینه دولت فدرال شدند.

مودی روز چهارشنبه زمانی که حزبش، یعنی «بهاراتیا جاناتا» (بی‌جی‌پی)، اکثریت مجلس را از دست داد و خود را متکی به حمایت احزاب منطقه‌ای، به ویژه حزب تلوگو دسام (تی‌دی‌پی) و جاناتا دال (جی‌دی یو) دید، به عنوان رهبر «اتحاد ملی دموکراتیک» (ان‌دی‌ای) معرفی شد.

ان‌دی‌ای ۲۹۳ کرسی از ۵۴۳ کرسی مجلس سفلی را به دست آورد که ۲۷۲ کرسی در آن اکثریت دارد. ولی بی‌جی‌پی تنها ۲۴۰ کرسی به دست آورد که باعث شد چاندرابابو نایدو و نیتیش کومار، رهبران دو جزب تی‌دی‌پی و جی‌دی‌یو به ترتیب با ۱۶ و ۱۲ کرسی در تشکیل دولت نقشی عمده داشته باشند.

تی‌دی‌پی همچنین در انتخابات منطقه‌ای در ایالت جنوبی آندراپرادش پیروز شد و نایدو قرار است وزیر ارشد این ایالت شود.

به گفته یکی از سخنگویان تی‌دی‌پی و پنج منبع ان‌دی‌ای هر دو حزب تقاضاهای مفصلی برای اعطای وضعیتی ویژه به ایالت‌های خود دارند.

وضعیت ویژه به ایالت‌ها این امکان را می‌دهد که از دولت فدرال بودجه‌ توسعه بیشتر و با شرایطی ساده‌تر دریافت کنند.

ایالت بیهار فقیرترین ایالت هند است و ایالت آندراپرادش در سال ۱۳۹۳ با جدا شدن ایالت جدید تلانگانا بخشی از منابع خود را از دست داد.

دو منبع آگاه به رویترز گفتند که تی‌دی‌پی در ضمن به دنبال بودجه بیشتر برای پروژه های آبیاری و ساخت و ساز پایتخت جدید خود، آماراواتی است.

یک منبع ان‌دی‌ای هم به رویترز گفت که جی‌دی‌یو نیز خواهان حمایت از پروژه‌های صنعتی جدید در بیهار و مناصبی در کابینه فدرال است.

قرار است رهبران بی‌جی‌پی و احزاب متحد، روز پنجشنبه، یک روز پیش از دیدار مودی با دروپادی مورمو، رئیس‌جمهوری هند برای تشکیل دولت جدید، درباره ترکیب وزیران کابینه گفت‌و‌گو کنند.

این مذاکرات بازگشتی به دوران پیش از سال ۱۳۹۳ است. سالی که در آن بی‌جی‌پی با اکثریت مطلق به قدرت رسید.

از دست دادن اکثریت حزب بهاراتیا جاناتا، بازارهای مالی را نگران کرد و چشم‌انداز دولتی بی‌ثبات‌تر و نامطمئن‌تر را افزایش داد.

اما شیوراج سینگ چوهان، یکی از رهبران بی‌جی‌پی و از نمایندگان تازه انتخاب شده به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان نیوز ۱۸ گفت که دولت جدید مودی پنج سال دوام خواهد آورد و با «عملکردی بهتر بازخواهد گشت.»

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که کمبود شغل، تورم بالا ، کاهش درآمد، فساد دولتی و کلاهبرداری از عوامل عمده از دست دادن کرسی‌های بی‌جی‌پی بوده است ولی خود مودی هنوز از حمایت گسترده برخوردار است.

XS
SM
MD
LG