لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

تصمیم‌گیری برای تأیید تزریق واکسن مدرنا به نوجوانان به تعویق افتاد


ناظران بهداشتی آمریکا تصمیم‌گیری در مورد اجازه استفاده از واکسن مدرنا در‌ میان گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال به تعویق انداختند. قرار است آنها مطالعات بیشتری بر روی عارضه جانبی نادر «التهاب عضله قلب»‌ انجام دهند.

شرکت مدرنا می‌گوید سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا گفته است که بررسی‌های آنها ممکن است تا ماه ژانویه ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدرنا همچنین اعلام کرد که درخواست مجوز استفاده اضطراری از دز کمتر واکسن برای کودکان ۶ تا ۱۱ ساله را به تأخیر خواهد انداخت.

التهاب عضله قلب عارضه‌ای بسیار نادر برای هر دو واکسن فایزر و مدرنا است و بیشتر در مردان یا پسران جوان مشاهده شده است.

دو مطالعه فراگیر در اسرائیل نشان داده است که خطر ایجاد التهاب عضله قلب پس از تزریق واکسن فایزر، «بسیار کم» است. در اسرائیل، برای مقابله با کرونا، بیشتر از واکسن فایزر استفاده شده است و این مطالعه بر روی این واکسن آسان‌تر بود.

یکی از این مطالعات، بیش از ۵ میلیون دریافت‌کننده فایزر را مورد بررسی قرار داده است که از بین آنها تنها ۱۳۶ نفر دچار عارضه التهاب عضله قلب شدند.

به دلیل نادر بودن این عارضه، تشخیص آن در آزمایش‌های بالینی دشوار است.

مقامات بهداشتی آمریکا و کارشناسان بارها تأکید کرده‌اند که کرونا می‌تواند به مراتب بیشتر منجر به بروز چنین عارضه‌ای در افراد شود.

استفاده از واکسن مدرنا در حال حاضر برای افراد ۱۸ سال به بالا مجاز است. کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله در آمریکا از واکسن فایزر استفاده می‌کنند.

سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا هفته پیش، استفاده از واکسن فایزر برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله را نیز تأیید کرد.

مدرنا همچنین یک واکسن دو دزی را که نصف دز تجویزی برای بزرگسالان است، برای کودکان ۶ تا ۱۱ ساله در دست آزمایش دارد.

XS
SM
MD
LG