لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

مصادیق بردگی مدرن چیست؟ پنج مثال از بردگی مدرن


بیش از ۴۵ میلیون نفر در جهان در بردگی مدرن به سر می برند و کشورهای آسیایی به تنهایی دو سوم از این رقم را در خود جای داده اند.

گزارش سال ۲۰۱۶ شاخص بردگی جهانی که توسط بنیاد "واک فری" در استرالیا منتشر شده، بردگی را اینطور توصیف کرده: "موقعیت هایی از بهره کشی که در آن فرد به دلیل تهدید، خشونت، زورگویی، سوءاستفاده از قدرت یا حیله، امکان سرپیچی از دستور یا ترک را ندارد."

انواع مدرن بردگی می تواند شامل اجبار به انجام کار رایگان برای پرداخت وام، بردگی کودکان، ازدواج اجباری، استخدام خانگی، و کار اجباری باشد، به نحوی که فرد قربانی زیر خشونت و ارعاب مجبور به ماندن در موقعیت شده باشد.

بی بی سی به پنج نمونه مورد بردگی مدرن اشاره کرده است:

صنعت ماهیگیری

گروه های حقوق بشری می گویند هزاران نفر مجبور به کار در قایق های ماهیگیری شده و قاچاق می شوند و بعضی برای سال ها بدون آن که رنگ خشکی را ببینند در کشتی ها کار می کنند. قربانیان می گویند کسانی که دست به فرار بزنند ممکن است کشته شوند و جسدشان خوراک ماهی های دریا شود.

تایلند که سومین صادرکننده غذای دریایی در جهان است به گماردن مردانی از برمه و کامبوج که خرید و فروش شده اند، به عنوان برده کار اجباری در کشتی های ماهیگیری متهم است.

بسیاری از قربانیان می گویند گول دلالانی را خورده اند که وعده کار در کارخانه به آنان داده بودند.

کارخانه های گیاه ماریجوانا و سالن های آرایش ناخن

آمار نشان می دهد که ۱۰ الی ۱۳ هزار قربانی بردگی در بریتانیا وجود دارد که از کشورهایی چون آلبانی، نیجریه، ویتنام و رومانی قاچاق شده اند.

بی بی سی می گوید حدود سه هزار کودک ویتنامی در کارخانه های پرورش ماریجوانا و سالن های کاشت و آرایش ناخن در بریتانیا مشغول به کارند.

بردگی جنسی

سازمان کار جهانی تخمین می زند که شمار قربانیان بهره کشی جنسی در جهان چهار و نیم میلیون نقر است. بی بی سی از یک زن اندونزیایی یاد می کند که در سال ۲۰۰۱ در آمریکا به بردگی جنسی گرفته شد. او با وعده کار در بخش خانه داری به آمریکا منتقل شد اما دلال ها او را در فرودگاه به قاچاقچیان مسلح دادند. او می گوید آنان گفتند که وی ۳۰ هزار دلار بدهی دارد و باید به مردها خدمات جنسی ارائه دهد. او در نهایت توانست فرار کند و در شناسایی قاچاقچیان و قربانیان دیگر به اف.بی.آی کمک کرد.

تکدی گری اجباری

گزارش اخیر می گوید کودکان بسیاری در اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و خاورمیانه از سوی باندهای مجرم به تکدی گری در خیابان ها گرفته شده اند.

یک قربانی این نوع بردگی گفته است از پولی که درمی آورد سهمی ندارد و در حسرت اندکی خواب و خوراک است. یک کودک دیگر گفته است کارفرمایش تهدید کرده که اگر کلامی به کسی چیزی بگوید کتک مفصلی به او می زند.

کار پشت درهای بسته

بسیاری از مصادیق بردگی مدرن قابل مشاهده نیست و پشت درهای بسته خانه ها و مزرعه های خصوصی رخ می دهد.

بی بی سی می گوید هفته پیش سه مرد یک خانواده در بریتانیا به اتهام مجبور کردن مردی دیگر به انجام کار سنگین و عدم پرداخت دستمزد به وی به زندان محکوم شدند. این مرد بیش از ۲۰ سال در خانواده مجرم به کار سنگین گرفته شده بود.

او گفت مجبورش کرده بودند که برای بیش از دو سال در یک فضای کوچک بدون آب و برق زندگی کند.

یک مرد دیگر انگلیسی نیز به دلیل به کار گرفتن همسرش در خانه به دو سال زندان محکوم شده است. این زن مجبور بود بدون آن که حق ترک خانه را داشته باشد تمام کارهای خانه را انجام دهد و تحت خشونت نیز قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG