لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

استقبال از خدمات «یانک سيار» با استفاده از تلفن همراه در آفريقا


استقبال از خدمات «یانک سيار» با استفاده از تلفن همراه در آفريقا
استقبال از خدمات «یانک سيار» با استفاده از تلفن همراه در آفريقا

استفاده از تلفنهای همراه به جای حساب بانکی و به منظور انجام مبادلات و پرداخت هزينه های روزانه تحول مهمی در زندگی بسياری از شهروندان کشورهای در حال توسعه ايجاد کرده است.

گفتنی است حدود يک ميليارد نفر از مردم جهان دارای حساب بانکی نيستند اما صاحب تلفن همراه هستند.

اکنون پديده «موبايل بانکينگ» يا «بانک سيار» امکان انجام مبادلات بازرگانی و کسب و کار را برای افراد محروم آسان تر کرده.

فقدان زيرساختهای لازم و قابل اتکاء در آفريقا پيشرفت در زمينه توسعه بازرگانی را بويژه در حومه شهرهای بزرگ با مشکلات زيادی مواجه ساخته است. اما اين روند در حال تغيير است. انجام کارهای بانکی از طريق تلفنهای موبايل توانسته فروشندگان و خريداران محروم و خرده پا را با جهشی بزرگ وارد قرن بيست و يکم کند.

رشد بازار تلفنهای موبايل در آفريقا که بيشتر عرضه کنندگانش شرکت های بومی هستند از ساير نقاط جهان سريعتر بوده است. در آفريقای جنوبی شمار خطهای تلفن همراه ۸ برابر خطهای عادی است. يک دهه پيش شمار تلفنهای موبايل در کنيا ۱۵ هزار بود اما امروز اين رقم به ۱۵ ميليون افزايش يافته.

شايد در گذشته لازم بود برخی از آفريقايی ها برای رساندن ۲۰ دلار به خانواده شان که ساکن روستايی دور افتاده هستند برای سفر با اتوبوس حدود ده دلار هزينه کنند اما «بانک سيار» اين مشکل را حل کرده است. علاوه بر اين کاربران خدمات بانک سيار ديگر لازم نيست برای پرداخت صورت حساب هايشان ساعات طولانی در صف بانک ها بايستند.

استفن وی سِوا، مدير يو تی ال موبايل مانی، می گويد: «بانک سيار يعنی عرضه خدمات انتقال پول از شخصی به شخص ديگر. اين راه خوبی است برای ارائه اين گونه خدمات به ساکنان روستايی که حساب بانکی ندارند.»

فقط ۳ ميليون نفر از جمعيت ۳۲ ميليونی اوگاندا دارای حساب بانکی هستند اما بيش از ۱۰ ميليون نفر در اين کشور از موبايل استفاده می کنند.

استفن توضيح می دهد که کاربران برای استفاده از خدمات بانک سيار فقط نيازمند يک سيم کارت هستند و می گويد: «سيم کارتتان حساب شما خواهد بود. پولی که به حساب می ريزيد وارد حساب بانک مجازی شما يعنی سيم کارت شما خواهد شد.»

خدمات بانک سيار توسط زين زپ شرکت مخابرات اوگاندا و ام تی ان موبايل مانی به مشترکين عرضه می شود. سهولت استفاده از اين خدمات ميزان تبادلات بازرگانی در کشور را افزايش داده و خريد و فروش را برای شهروندان آسان تر خواهد ساخت.

تا کنون بيشتر داد و ستد ها در اوگاندا مانند ديگر کشورهای آفريقايی بصورت نقدی صورت گرفته است. ۸۰ درصد حواله های پولی بصورت نقدی دريافت ميشود. اما اکنون استفاده از بانک سيار امکان خريد بليط هواپيما پرداخت صورت حساب پرداخت شهريه مدارس و حتی خريد مواد خوراکی در بازار را بدون نياز به حمل پول نقد برای شهروندان فراهم کرده است.

هزينه ارسال پول ميان کاربران مانی بانکينگ ۸۰۰ شيلينگ اوگاندا معادل ۳۳ سنت آمريکا است. کاربران ميتوانند در هر حواله بانکی معادل ۲ تا ۵۰۰ دلار آمريکا ارسال کنند.

آيسک مِونده دست فروشی که متعد است استفاده از بانک سيار به نفع فروشنده و خريدار است می گويد: «بيشتر مردم بخاطر راحتی از بانک سيار استفاده می کنند.لازم نيست آدم به بانک برود يا پول نقد بهمراه داشته باشد. برای انجام اين کارها فقط لازمه آدم يک حساب ام تی ان داشته باشد.»

شايد اين تحول بزرگ در حوزه بانک سيار بتواند فرصتهای اقتصادی بيشتری برای ميليونها آفريقايی فراهم آورده اقتصاد اين کشورها را که تا کنون در رقابتهای اقتصادی بين المللی ضعيف عمل کرده اند به گونه ای مثبت دگرگون سازد.

XS
SM
MD
LG