لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

درخواست های بین المللی برای آزادی مریم مجد، عکاس ورزشی ایران


درخواست های بین المللی برای آزادی مریم مجد، عکاس ورزشی ایران
درخواست های بین المللی برای آزادی مریم مجد، عکاس ورزشی ایران

در شرایطی که بنا به گزارش های رسیده از تهران مریم مجد، عکاس خبری و ورزشی در ایران بازداشت شده است، درخواست های بین المللی برای آزادی وی افزایش یافته اند.

مریم مجد دو هفته پیش و در آستانه سفر روز ٢٧ خرداد خود به آلمان برای پوشش خبری رقابت های جام جهانی زنان به طور ناگهانی ناپدید شد. وی قرار بود برای انتشار کتابی در مورد ورزش زنان با پترا لاندرز، بازیکن تیم فوتبال زنان آلمان همکاری کند.

مریم مجد با نشریاتی همچون مجله زنان، روزنامه ورزشی تماشا و خبرگزاری ایسنا همکاری می کرده است.

با وجودی که مقامات رسمی جمهوری اسلامی هنوز خبر بازداشت مریم مجد را تایید و یا تکذیب نکرده اند، «کلمه»، تارنمای نزدیک به مخالفان حکومت ایران گزارش داده است که خانم مجد در بند دو الف زندان اوین و تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شده است.

نمایندگان مجلس آلمان نیز خواستار آزادی این عکاس ورزشی زنان ایران شده اند و بنا به گزارش روز ١٤ تیر ( ٥ ژوییه ) خبرگزاری ها، سخنگوی پارلمان آلمان با ارسال نامه ای به همتای ایرانی خود، خواستار آزادی فوری مریم مجد، عکاس خبری و ورزشی شده است.

نوربرت لامرت، سخنگوی پارلمان آلمان در نامه خود خطاب به رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران خواستار «ارائه جزئیاتی در مورد بازداشت خانم مجد شده و دستگیری وی را نقض آشکار و فاحش حقوق بشر و آزادی ها» خوانده است.

مارکوس لئونینگ، کمیسر حقوق بشر آلمان نیز بازداشت مریم مجد را محکوم کرده و خواستار آزادی وی شده است.

از سویی دیگر، ٣٢ عکاس خبری و مطبوعاتی با انتشار بیانیه ای ضمن اعتراض به بازداشت مریم مجد، نسبت به بی خبری از وضعیت وی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط او شده اند.

این بیانیه به امضای عکاس های سرشناسی همچون رضا دقتی، جهانگیر رزمی، پیمان هوشمند زاده، حسن سربخشیان، بابک برزویه و امید صالحی رسیده است.

امضا کنندگان این بیانیه ضمن تاکید بر بی خبری جامعه فرهنگی از وضعیت این عکاس و نیز «ابهام» در اطلاع رسانی پیرامون سرنوشت مریم مجد تاکید شده و آمده است «خانم مریم مجد، همکارمان عکاس مطبوعاتی است که در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال زنان و در شرایطی که در تدارک عکاسی از مراسم این جام و شروع پروژه ای از فوتبال زنان در جهان بود، به ناگاه ناپدید شد».

عکاس های مطبوعاتی در ادامه بیانیه خود تاکید کرده اند «گرچه خبر بازداشت مریم مجد تا لحظه نوشتن این نامه به صراحت از سوی مراجع رسمی تایید نشده است، اما برخوردهای مشابه و غیرقانونی با برخی از فعالان رسانه ای که به رویکردی با سابقه در کشورمان تبدیل شده، موجب نگرانی ما از وضعیت این عکاس جوان مطبوعاتی در زندان است».

این عکاس های ایرانی همچنین از انجمن صنفی عکاسان خبری ایران خواسته اند تا وضعیت پرونده خانم مجد را که یک وظیفه صنفی است، پیگیری و اطلاع‌رسانی کنند.

امضاکنندگان این بیانیه، مریم مجد را یکی از معدود عکاسانی خوانده اند که همواره تلاش کرده تا ورزش زنان را به عنوان یک موضوع جدی، دنبال و تصویر کند.


XS
SM
MD
LG