لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

اوباما يادواره مظهر فقید حقوق مدنی را به روی عموم گشود


A choir sings on the main stage at the Martin Luther King, Jr. memorial dedication at the National Mall in Washington
16/10/2011
A choir sings on the main stage at the Martin Luther King, Jr. memorial dedication at the National Mall in Washington 16/10/2011

باراک اوباما امروز، یکشنبه یادواره ای ملی را در واشنگتن به روی عموم گشود که برای تجلیل از مارتین لوتر کینگ مظهرفقید حقوق مدنی برپا شده است.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در آیینی به همین مناسبت و با حضور جمعی از مشاهیر حقوق مدنی و اعضای خانواده کینگ گفت مردم آمریکا باید با پیروی از الگوی آقای کینگ کشور را به سوی آینده ای بهتر هدایت کنند.

پرزیدنت اوباما، که خود نخستین رییس جمهوری سیاه پوست آمريکاست، در همین سخنرانی گفت آقای کینگ از طریق تلاش هایش برای تساوی و برابری نژادی راه را برای بهتر ساختن کشور هموار ساخته است.

در آیین ادای احترام به مارتین لوتر کینگ که جانش را در راه پیشبرد حقوق مدنی برای سیاه پوستان در آمريکا از دست داد، جمعیتی پنجاه هزار نفری شرکت داشت. کنسرت های موسیقی و سخنرانی ها رهبران حقوق مدنی نیز بخشی ديگر از آیین های تجلیل از آقای کینگ بود.

یادواره مارتین لوتر کینگ نخستین يادواره ای است که در باغ ملی واشنگتن برای تجلیل از يک آمريکائی آفریقایی تبار برپا شده است.

آیین رونمایی از مجسمه ۱۲۰ میلیون دلاری این یادواره قرار بود روز ۲۸ اوت برگزار شود که مصادف با چهل و هشتمین سالگرد تظاهرات و سخنرانی معروف «آرزو دارم» آقای کینگ در واشنگتن بود. اما خطر ناشی از طوفان آیرین - طوفانی که با ریزش باران های سیل آسا همراه بود - این مراسم را به تعویق انداخت.

پایه های مجسمه هشت متری مارتین لوتر کینگ حاوی نقل قول هایی این دارنده جایزه صلح نوبل است. آقای کینگ روز ۴ آوریل ۱۹۶۸ در شهر ممفیس در ایالت تنسی واقع در جنوب آمريکا ترور شد.

XS
SM
MD
LG