لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

راتکو ملاديچ به دادگاه جنايی بين المللی مسترد می شود


راتکو ملاديچ به دادگاه جنايی بين المللی مسترد می شود
راتکو ملاديچ به دادگاه جنايی بين المللی مسترد می شود

دادگاهی در بلگراد، پايتخت صربستان روز جمعه رای به استرداد راتکو ملاديچ به دادگاه بين المللی رسيدگی به جنايات جنگ يوگوسلاوی داد.

ملاديچ، از فرماندهان ارشد صرب بسنی در دهه نود ميلادی بود که روز سه شنبه پس از شانزده سال اختفاء، دستگير شد.

راتکو ملاديچ با ۱۵ فقره اتهام در خصوص ارتکاب جنايت جنگی، از جمله قتل عام هشت هزار مرد مسلمان در شهر سربرنيتزا در سال های ۹۲ تا ۹۵ ميلادی روبروست.

دستگيری ملاديچ با واکنش مثبت نهادهای بين المللی و نيز بازماندگان قربانيان جنگ بوسنی همراه بود.

سرجه برامرتز، دادستان دادگاه جنايی بين المللی، گفت خبر دستگيری ملاديچ بيش از هر کس برای بازماندگان قربانيان جنگ مهم است زيرا آنها به مدت هفده سال منتظر چنين لحظه ای بودند. برامرتز می گويد دستگيری ملاديچ برای سيستم دادرسی بين المللی هم خبر خوشی بود.

دادستان دادگاه جنايی بين المللی گفت: «اين دستگيری برای دادگاه بين المللی بسيار مهم است زيرا ملاديج يکی از دو فراری در اين پرونده بود که هنوز دستگير نشده بود. اين دستگيری برای سيستم قضايی بين المللی هم پيام بسيار مثبتی فرستاد اين پيام که دير يا زود کسانی که مسؤل ارتکاب بدترين جنايات اند بالاخره يک روز دستگير خواهند شد.»

در حالی که نهادهای بين المللی و نيز قربانيان جنگ بوسنی از دستگيری ملاديچ استقبال کرده اند، مقام های روسيه نسبت به عادلانه بودن محاکمه وی ابراز ترديد کرده و تاکيد داشتند اين محاکمه نبايد بهانه ای برای طولانی شدن مدت فعاليت دادگاه رسيدگی به جنايات جنگ يوگوسلاوی باشد.

ملاديچ ۶۹ سال دارد در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ يکی از فرماندهان ارشد صرب بوسنيايی در جنگ بوسنی بود جنگی که بيش از ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشت و يک ميليون و هشت صد هزار نفر را آواره کرد.

XS
SM
MD
LG