لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

رونمایی ایران از سیستم دفاع هوایی «رعد»


Adeptos e fãs de Eusébio cantam enquanto a urna dá a volta ao Estádio da Luz, em Lisboa a 6 de Janeiro, 2014. A antiga estrela do futebol português morreu a 5 de Janeiro, de ataque cardíaco, tinha 71 anos. REUTERS/Rafael Marchante
Adeptos e fãs de Eusébio cantam enquanto a urna dá a volta ao Estádio da Luz, em Lisboa a 6 de Janeiro, 2014. A antiga estrela do futebol português morreu a 5 de Janeiro, de ataque cardíaco, tinha 71 anos. REUTERS/Rafael Marchante

امیر علی حاجی زاده، یکی از فرماندهان سپاه پاسدارن ایران، می گوید حملۀ احتمالی اسرائیل به ایران، معادل نابودی اسرائیل است.

ایران امروز جمعه از یک سیستم دفاع هوایی رونمایی کرد. جمهوری اسلامی می گوید این سیستم را که تمام اجزای آن ساخت ایران است، به قصد مقابله با هواپیماهای جنگندۀ آمریکایی و برای دفاع از خود در برابر حملۀ احتمالی آمریکا ساخته است.

خبرگزاری فارس گزارش داده که رعد، سیستمی پیشرفته تر از نوع مشابه روسی آن است که برای مقابله با جت جنگنده، موشک و بمب هوشمند، هلی کوپتر و هواپیمای بدون سرنشین طراحی شده است.

از رعد ، طی رژه ای رونمایی شد که به مناسبت سالروز آغاز جنگ ایران وعراق انجام گرفت و محمود احمدی نژاد؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران، نیز در آن شرکت داشت.

تهران از دو دهه پیش کوشیده تا به یک ساختار نظامی خودکفا برسد. ایالات متحده و اسرائیل احتمال حملۀ نظامی به ایران را مطرح کرده اند و سران نظامی ایران معتقدند جنگهای احتمالی آینده، هوایی و دریایی خواهد بود و از این روی، تهران درصدد روزآمد کردن ساختار دفاع هوایی و دریایی خود است.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا- فضای سپاه پاسداران، گفت سیستم دفاعی رعد برای دفاع از ایران در صورت حملۀ احتمالی، آمادگی دارد. وی افزود که این سیستم به قصد مقابله با هواپیماهای جنگندۀ آمریکایی طراحی شده، و قابلیت حمل موشکهایی را با برد پنجاه کیلومتر دارد.

آقای حاجی زاده همچنین گفت که جنگ با ایران، به نابودی اسرائیل خواهد انجامید و گفت:«اگر رژیم صهیونیستی جنگی آغاز کند دیگر چیزی از آن باقی نخواهد ماند.»
محمود احمدی نژاد نیز در این مراسم طی سخنانی، از حق ایران برای ادامۀ فعالیتهای هسته ای دفاع کرد.

در مراسم گرامی داشت سالروز جنگ ایران و عراق که روز جمعه در تهران برگزار شد، دو موشک دیگر نیز در معرض نمایش قرار گرفتند: موشکهای سجیلِ دو و قدرِ اف یک، که برد هریک از آنها دو هزار کیلومتر است و قابلیت رسیدن به اسرائیل، پایگاههای نظامی آمریکا در منطقه، و بخشهایی از جنوب اروپا را دارد.

در جریان رژۀ روز جمعه، حسن فیروزآبادی، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران گفت که ایران از مانور آمریکا درخلیج فارس هراسی ندارد و چنین مانوری برای نیروهای دریایی آمریکا که به تعبیر وی «ماههاست حرکتی نکرده اند»، لازم است.
XS
SM
MD
LG