لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

نگرانی آمریکا از شیوه ایجاد دفاع موشکی ترکیه


سربازان ترک (عکس از آرشیو)
سربازان ترک (عکس از آرشیو)
ایالات متحده قرار است درخصوص نگرانی هایش از تصمیم ترکیه برای تولید موشک با مقام های آن کشور گفت و گو کند.

ترکیه اعلام کرده که تصمیم دارد به همراه چین یک سامانه هوایی دفاع موشکی تولید کند و این کار توسط یکی از شرکت های تحت تحریم چین انجام خواهد شد.

سفیر آمریکا در ترکیه نگرانی واشنگتن را از این بابت ابراز کرد و گفت درست است که این حق آنکاراست، اما همکاری ترکیه با شرکت تحت تحریم چینی و شکل نهایی سامانه دفاع موشکی برای ایالات متحده مایه نگرانی است.

ترکیه که یکی از اعضای پیمان نظامی ناتوست، ماه گذشته اعلام کرد که ساختار دفاع موشکی موسوم به اف دی-۲۰۰۰ خود را با مشارکت شرکت چینی موسوم به ماشین آلات دقیق خواهد ساخت و از میان شرکت های چینی، روسی، آمریکایی و اروپایی که برای این همکاری داوطلب شده اند، این شرکت واردات و صادرات چینی را برگزیده است.

شرکت چینی واردات و صادرات «ماشین آلات دقیق» به سبب نقض تحریم های اقتصادی علیه کره شمالی و ایران مورد انتقاد است.

این همه در حالی است که ترکیه می گوید تصمیمش برای آغاز همکاری با شرکت چینی برای اجرای این طرح ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری قطعی نشده است.

سفیر آمریکا در ترکیه می گوید از راه های قانونی پیگیر این قضیه شده و این پیگیری را با دنبال کردن مجاری قانونی ادامه خواهد داد.

برخی دیپلمات ها می گویند خریداری کردن ساختار دفاعی ناهمخوان با سیستم های ناتو، از توانایی ناتو برای همکاری با متحدان خود می کاهد. ناتو نیز گفته است که چنین اقدامی، مبانی همکاری این پیمان را که ۲۸ کشور به آن تعهد سپرده اند، مخدوش می کند.
XS
SM
MD
LG