لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

یک فرهنگ لغت، «سورئال» را به عنوان «کلمه سال» برگزید


لغتنامه مریام -وبستر، کلمه سال «سورئال»
لغتنامه مریام -وبستر، کلمه سال «سورئال»

لغتنامه انگلیسی مريام وبستر، کلمه «سورئال» را کلمه سال ۲۰۱۶ انتخاب کرد. سال ۲۰۱۶، آیا یک رویا بود یا یک کابوس؟ شاید یک چیزی مابین این دو: «سورئال»؛ کلمه ای که لغتنامه انگلیسی مريام – وبستر روز دوشنبه آن را کلمه منتخب سال اعلام کرد.

«سوررییل» Surreal به معنای سورئال، فراراستی گرایانه، یا چیزی کاملاً غیر عادی مثل خواب و خیال، یا به اصطلاح باورنکردنی، همراه با دو کلمه دیگر «پُست – تروث» post-truth به معنای پساحقیقت در لغتنامه آکسفورد، و «زینوفوبیا» به معنای بیگانه هراسی در لغتنامه «دیکشنری دات کام» از گزینه های برتر کلمات در سال ۲۰۱۶ شد.

پیتر سوکولووسکی، سردبیر لغتنامه مريام – وبستر می گوید، «به نظر می آید که امسال از آن سالها است.» شرکت مريام – وبستر برای یافتن کلمه سال، هر سال رشد و جهش ناگهانی در جستجوی کلمات در وبسایتش را دنبال و ردیابی می کند.

به گفته سوکولووسکی اینبار در جستجوی کلمه «سورئال»، دوره های مختلفی در طول سال بود که شمار جستجو به اوج خود رسیده بود، که اغلب همه به دنبال یک رویداد عجیب رخ می داد.

از دوره هایی در سال که جستجو برای این کلمه به بالاترین حد خود رسید، یکی پس از حمله بروکسل در بلژیک در ماه مارس بود، و باز دوباره در ماه ژوئیه بعد از کشتار همگانی روز باستیل در نیس فرانسه، و همینطور کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه.

سوکولووسکی می افزاید که هر سه رویداد توجه زیادی را در سطح جهانی به خود جلب کردند و خیلی ها در رسانه ها برای توصیف این وقایع، چه از نظر صحنه های فیزیکی و چه از نظر چشم اندازهای روانی، به استفاده از کلمه «سوررئال» روی آوردند.

ولی از همیشه بیشتر، در ماه نوامبر بود که جستجو برای این کلمه در وبسایت لغتنامه مريام – وبستر به اوج خود رسید، به خصوص در ۹ نوامبر، روزی که دونالد ترامپ به رئیس جمهوری منتخب آمریکا انتخاب شد.

از دو بار دیگری که تعداد جستجو برای کلمه «سورئال» در وبسایت مریام- وبستر جهش کوچکی داشت، سوکولووسکی به ماه آوریل پس از مرگ ناگهانی پرینس خواننده آمریکایی در ۵۷ سالگی و تیراندازی داخل کلوپ شبانه «پالس» در شهر اورلاندوی فلوریدا اشاره کرد.

شرکت مریام– وبستر اولین بار در سال ۱۹۹۶ وقتی که لغتنامه آنلاین در دسترس عموم بود، شروع کرد به شمارش و حساب کردن تعداد جستجو های کاربران و کلماتی که به دنبالش می گشتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG