لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

وزیر کشور از بررسی طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان خبر داد؛ گروه‌های بلوچ: تغییر بافت جمعیت بلوچستان در حال پیگیری است


سیل در سیستان و بلوچستان
سیل در سیستان و بلوچستان

احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید «استان سیستان و بلوچستان استان بزرگی است» و برای اداره استان به «تقسیمات بیشتری» نیاز است.

وحیدی با اشاره به طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان به ۴ استان در مجلس گفت که این موضوع «الان در وزارت کشور در حال بررسی است.» او تاکید کرده که «بررسی‌های کارشناسی» در وزارت کشور در حال انجام است و «اگر به نتیجه برسیم مراحل بعدی آن در دولت ادامه می‌یابد.»

گروه‌های سیاسی بلوچ از پیگیری چنین طرح‌هایی با عنوان «تجزیه بلوچستان» یاد کرده و معتقدند همزمان «مساله تغییر بافت جمعیت بلوچستان» نیز «در حال پیگیری است.»

طبق طرح‌هایی که در حال حاضر در مجلس در دست بررسی است این استان در صورت تصویب نهایی طرح‌های مطرح به دو بخش اصلی سیستان و بلوچستان، مکران تقسیم می‌شود که سیستان خود شامل دو بخش اصلی سیستان و سرحد سیستان و مکران هم شامل دو بخش سراوان و جهلاوان خواهد بود.

تاکنون و براساس گزارش‌های منتشر شده، برخی تقسیم به سه و برخی تقسیم به چهار استان را پیشنهاد داده‌اند. طبق پیشنهادهای فعلی این استان به چهار استان؛ استان سیستان (شمال استان، نیمه بالایی) به مرکزیت زابل، استان سرحد (شمال استان، نیمه پایینی) به مرکزیت زاهدان، استان بلوچستان (مناطق مرکزی استان) به مرکزیت ایرانشهر و استان مکران (مناطق جنوب استان) به مرکزیت چابهار تقسیم خواهد شد.

استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر با استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان، دریای عمان، کشور پاکستان و کشور افغانستان همسایه است.

در دهه‌های گذشته برخی از مصوبات مرتبط با تقسیمات کشوری در نقاط مختلف ایران با اعتراضات بسیاری روبه‌رو شده و در برخی موارد به خشونت نیز کشیده شد.

XS
SM
MD
LG