لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

با گسترش ویروس کرونا؛ میلیون‌ها آمریکایی بیکار می‌شوند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - میلیون ها آمریکایی با تعطیلی کسب و کارهای بزرگ و کوچک شغل خود را از دست می دهند.

هفته پیش، حدود ۳.۳ میلیون کارگر آمریکایی تقاضای بیمه بیکاری کردند. پیش بینی می شود این آمار در هفته های پیش رو به سرعت افزایش یابد و در نیمه آوریل به ۴۰ میلیون نفر برسد.

پیش از آغاز بیماری همه گیر «کووید۱۹» در ایالات متحده، ۵.۸ میلیون آمریکایی بیکار بودند که ۳.۵ درصد از ۱۶۴.۶ میلیون نیروی کار در این کشور محسوب می شد.

اقتصاددانان در «گلدمن سکز» می گویند نرخ بیکاری در ایالات متحده در نیمه سال میلادی جاری به ۱۵ درصد خواهد رسید که به معنی بیکاری ۲۵ میلیون نفر است.

جیمز بولارد، رئیس بانک مرکزی سنت لوئیس در ایالت میزوری، پیش‌بینی کرده است که نرخ بیکاری در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به ۳۰ درصد می‌رسد و تولید ناخالص داخلی ۵۰ درصد افت می‌کند.

تاکنون حدود ۱۹۰ هزار فروشگاه - یعنی ۵۰ درصد خرده‌فروشی‌ها - تعطیل شده است. فروشگاه‌های زنجیره ای «میسیز»، «کُلز»، و «گپ» دوشنبه اعلام کردند که در مجموع ۲۹۰ هزار تن از نیروی کار خود را بیکار می‌کنند.

ایالت‌ها معمولا بخشی از درآمد معمول متقاضیان بیمه بیکاری را می پردازند، اما در بسته اقتصادی ۲۲۰۰ میلیارد دلاری پرداخت مضاعف هر هفته ۶۰۰ دلار برای چهار ماه در نظر گرفته شده است.

اقتصاددانان «گلدمن سکز» می‌گویند انتظار دارند در دوره ژوئیه تا سپتامبر شاهد یک بازگشت چشمگیر اقتصادی با ۱۹ درصد رشد در تولید ناخالص ملی باشیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG