لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

رهبران جهان اهداف هزاره را بررسی می کنند


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد رهبران جهان را به تعهد به کاهش فقر جهان، گرسنگی و بیماری در پنج سال آینده فراخواند.

آقای بان روز دوشنبه نشست سه روزه ای را افتتاح کرد که ۱۴۰ تن از رهبران سیاسی جهان برای بررسی اهداف توسعه هزاره در سال ۲۰۰۰ در آن شرکت کردند.

هدف از این نشست بررسی پیشرفت ها در هشت زمینه از جمله رسیدگی به گرسنگی مفرط، کاهش مرگ و میر کودکان، ارتقاء بهداشت مادران و وضعیت آموزش ابتدایی است.

بان کی مون تصریح کرد در این اهداف پیشرفت هایی حاصل شده اما گفت هنوز راه درازی در پیش است. او گفت اهداف در نظر گرفته شده، پیامی عمیق از امید را در بر دارد و رهبران جهان را نگه داشتن وعده هایشان فراخواند.

نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه نیز روز دوشنبه در این نشست رهبران جهان را به یافتن راه هایی برای انجام تعهداتشان دعوت کرد. او گفت فرانسه پرداخت پول به صندوق سازمان ملل متحد برای بیماری ایدز و مالاریا را تا سه سال آینده ۲۰ درصد افزایش می دهد.

آقای سرکوزی گفت کشورهای توسعه یافته حق ندارند برای پرداخت پول کمتر، بحران اقتصادی جهانی را بهانه کنند.

سازمان ملل متحد در بیانیه که پیشتر در سال جاری منتشر کرد گفت بدون تلاش های بیشتر، چندین مورد از اهداف تعیین شده در بسیاری از کشورها محقق نخواهد شد.

سازمان ملل متحد می گوید انتظار می رود که نشست سه روزه فقر با طرح پیشرفت هرکدام از هشت هدف تا سال ۲۰۱۵ به پایان برسد.

ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی، موای کیباکی رئیس جمهوری کنیا و شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل دیگر رهبران جهان بودند که در نشست روز دوشنبه این کنفرانس سخنرانی کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در روز چهارشنبه، یعنی روز پایانی نشست سخنرانی خواهد کرد. پیش بینی می شود که بان کی مون استراتژی جهانی برای ارتقاء بهداشت و سلامت زنان و کودکان را اعلام کند.

این نشست پیشاپیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است در روز پنجشنبه آغاز شود، برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG