لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۷

میلاد ممدی، رپ‌خوان ایرانی: رپ برای حکومتی مانند جمهوری اسلامی «یک کابوس است»


میلاد ممدی، رپ‌خوان ایرانی ساکن آلمان، نخستین آلبوم رسمی خود را با عنوان «مالیخولیا» منتشر کرد.

این آلبوم رپ شامل هشت آهنگ است و روایت موسیقایی دهه‌های مختلف زندگی این هنرمند محسوب می‌شود که با رویکردی نامتعارف به موضوعات فرهنگی، اجتماعی، و سیاسی ایران می‌پردازد.

تمامی اشعار این آلبوم را میلاد ممدی سروده، ‌و موسیقی توسط مجید کاظمی ساخته و تنظیم شده است.

میلاد ممدی به دلیل محدودیت‌های موجود در ایران، به ویژه در زمینه موسیقی رپ محبور به ترک این کشور شد و فعالیت‌های هنری خود را در آلمان ادامه می‌دهد.

میلاد ممدی
میلاد ممدی

او در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا درباره زندگی، ویژگی‌های آثارش، و آلبوم مالیخولیا توضیحاتی داد.

چند سال است که در عرصه موسیقی فعال هستی و چرا از ایران خارج شدی ؟

میلاد ممدی : از دوران نوجوانی با شروع جریان رپ فارسی در اوایل دهه هشتاد خورشیدی، شروع کردم به نوشتن و از یه جایی به بعد، فهمیدم که برای نوشتن جملات، و چیدن کلمات کنار هم باید خیلی مراقب باشم.

از همانجا به صورت جدی‌تر با سانسور و خودسانسوری آشنا شدم که در سبکی مثل رپ، به هیچ عنوان پذیرفته نیست، ولی من در کشوری زندگی می‌کردم که سانسور و خودسانسوری، بخش وسیعی از ایدئولوژی حاکم بر آن بود، پس به تبعید اجباری تن دادم و از ایران مهاجرت کردم.

به نظرت چرا حکومت ایران با رپ به ویژه رپ سیاسی، اجتماعی، یا اعتراضی مشکل دارد ؟

میلاد ممدی : رپ در واقع صدای مردم کف جامعه است و جامعه‌ای مثل ایران هم همیشه پر از تنش، و مشکلات متعددی از جمله مشکلات ایدئولوژیک و آزادی بیان است. برای حکومتی که رضایت جامعه‌اش هیچ اولویتی ندارد، موسیقی رپ مثل یک کابوس است و می‌تواند روند جریان حکومتی آن حاکمیت را به صورت خیلی جدی تهدید کند.

میلاد ممدی
میلاد ممدی

زندگی در خارج چطور است، شرایط با ایران چه تفاوت‌هایی دارد ؟

میلاد ممدی : من شاید از لحاظ جغرافیایی از ایران خارج شدم، ولی تقریبا همه اتفاقات و تراکنش‌های ذهنیم با ایران گره خورده است، چرا که ۲۵ سال اول عمرم را در ایران به سر بردم. البته با زندگی در خارج از ایران هم کنار آمده‌ام و این یعنی خانه، برای من هیچ مرز و حدی ندارد و می‌توان همه جای این کره خاکی زندگی کرد.

بزرگ‌ترین تفاوت جامعه اینجا با ایران، استقلال فکری است که هر انسان بدون هیچ مانعی در راستای اهداف خود دارد. چنین چیزی اصلا در جامعه ایران وجود ندارد و متاسفانه ما کاملا با یک سیستم تمامیت‌خواه طرف هستیم که می‌خواهد هر تفکری غیر از افکار خود را از میان بردارد.

میلاد ممدی
میلاد ممدی

چه نوع رپ‌خوانی هستی، درباره سبک کار یا ویژگی‌های اشعارت توضیح بده ؟

میلاد ممدی : فکر کنم می‌توانم خود را یک رپ‌خوان آلترناتیو معرفی کنم که از هیچ خط و سیستمی پیروی نمی‌کند و کاملا مستقل است. اشعارم، اشعاری هستند که یک بی‌نظمی را به صورت منظم در خود جای داده است که آن بی‌نظمی نشأت گرفته از سیستمی است که ذهن من در آن رشد کرده است.

درباره آلبوم جدید مالیخولیا صحبت کنیم، چه مسیر یا خط داستانی دارد ؟

در مالیخولیا، یک بچه دهه شصتی از تفكرات پدر و مادرش، و اوضاع اجتماعى و سياسي زمانه خود صحبت مي‌کند. او شرايط، دغدغه‌ها، و مشكلات آن دوران تا دهه‌های بعدى، ‌و در واقع كودكى، نوجوانى، جوانى، و در نهايت مهاجرتش را با متن اشعارش به تصوير می‌کشد.

در بخش موسيقى و يا بيت آلبوم از موسیقی همان دوران نیز استفاده کردیم ‌و به اصطلاح سمپل شده است تا بتواند بهتر، تصاوير آن دوران را در ذهن مخاطب زنده كند.

درباره یکی دو قطعه اجتماعی توضیح بده، مثلا سراغ چه سوژه‌هایی رفتی ؟

آهنگ هفتم آلبوم «شرره» نام دارد و درباره تولد فرزندی است از پدر و مادرى كه تحت تاثير شرايط جنگ زده جامعه، زير فشار و تبليغات سيستماتيك حكومت برای فرزندآوری، بچه دار می‌شوند. او تولد خود را تولدی بدون عشق و کاملا سیاه، جنگ‌زده، و خشن می‌داند.

«شهر بازى»، آهنگ آلبوم، از فضاى بى‌بند و بار یک کشور به اصطلاح غرب‌ستیز و در عین حال غرب‌زده می‌گوید و چنین کشوری را به تصوير می‌کشد که هنر و موسیقی حاصل از آن جامعه و سیستم را فقط بخشی از زباله تهوع‌آور یک ایدئولوژی فاسد می‌داند.

میلاد ممدی
میلاد ممدی

آلبوم مالیخولیا به چه صورتی منتشر شده است ؟

آلبوم مالیخولیا در تمام پلت‌فرم‌های اینترنتی موسیقی مانند «اسپاتیفای»، «ساندکلاد»، «آی‌تونز»، و «اپل موزیک» به صورت دیجیتالی منتشر شده است، و تعداد محدود هم بصورت سی‌دی یا لوح فشرده از طریق وب‌سایت من در دسترس علاقمندان است.

به همین مناسبت در ماه‌های آینده در حال تهیه و تدارک تورهای اروپایی هستیم تا آهنگ‌های آلبوم مالیخولیا را به صورت زنده اجرا کنیم و طرفداران را از نزدیک ببینیم.

XS
SM
MD
LG