لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

طراح مسلسل کلاشنیکف درگذشت


میخائیل کلاشنیکف سازنده مسلسل معروف کلاشنیکف در ۹۴ سالگی درگذشت. کالاشنیکوف اسطوره ساخت سلاح در ارتش شوروی به شمار می آمد.

کلاشنیکف مهندس روس عضو ارتش اتحاد شوروی طراح چندین نوع تفنگ و مسلسل بود. گفته می شود بیشترین افراد کشته شده توسط سلاح های ساخت او بوده است.
میخائیل کلاشنیکف در یکی از روستاهای سیبری روسیه به دنیا آمد. به دلیل فقر مالی با تحصیلات ابتدایی در نوجوانی وارد ارتش شوروی شد. او که در سال۱۹۴۱ و در جریان جنگ دوم، زخمی شده بود در بیمارستان تصمیم گرفت تا با تلفیق و کاربرد یک نوع تفنگ آمریکایی و یک نوع تفنگ آلمان، تفنگی روسی را طراحی کند. او سرانجام در سال ۱۹۴۷ موفق شد مدل «A-K 47» را به عنوان یک سلاح رسمی ارتش شوروی به نام خود به ثبت رساند. او بیش از ۵۰ سال در تولید اسلحه کار کرد و سرانجام به ریاست اتحادیه اسلحه سازی شوروی رسید.

مسلسل کلاشنیکف توسط گروه های شورشی و در جنگهای چریکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته بود. سالوادور آلنده رئیس جمهوری شیلی به هنگام مقابله با کودتای ژنرال پینوشه با یک مسلسل کلاشنیکف از خود دفاع کرد. این مسلسل را فیدل کاسترو رهبر کوبا به او اهدا کرده بود.
بنا به آمار بیش از صد میلیون از این اسلحه خودکار در مدلهای مختلف هم اینک در جهان وجود دارد.
XS
SM
MD
LG