لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

مایک مولن اقدام ویکی لیکس را محکوم کرد


دریاسالار مایک مولن، مقام ارشد نظامی آمریکا
دریاسالار مایک مولن، مقام ارشد نظامی آمریکا

دریاسالار مایک مولن انتشار اسناد طبقه بندی شده ارتش آمریکا را عملی از سر بی مسوولیتی ویکی لیکس توصیف کرد.

دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا سایت ویکی لیکس را متهم کرد که به دشمنان آمریکا، «اطلاعات با ارزشی» می دهد.
مقام ارشد نیروهای مسلح آمریکا، این مطلب را با استفاده از صفحه شخصی اش در سایت توییتر بیان کرد. دریاسالار مایک مولن انتشار نزدیک به ۴۰۰ هزار سند طبقه بندی شده ارتش آمریکا در رابطه با جنگ عراق را عملی از سر بی مسوولیتی ویکی لیکس توصیف کرد.
موسس سایت ویکی لیکس، در یک کنفرانس خبری در لندن، از اقدام خود در انتشار اسناد طبقه بندی شده دفاع کرد و آن را مرتبط با حقیقت دانست.

ویکی لیکس پیش از این نیز اسناد طبقی بندی شده زیادی مرتبط با جنگ افغانستان منتشر کرده بود. ایالات متحده اعلام کرده بود ویکی لیکس با این اقدام جان بسیاری را به خطر انداخته است.

از موارد منتشر شده در سایت ویکی لیکس این است که از زمان آغاز جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی ، ۱۰۰هزار نفر کشته شده اند که بیش از ۶۰ درصد آنان غیر نظامیان بوده اند.
اما یک سخنگوی وزرات دفاع آمریکا به خبرنگاران گفته است این اسناد، تمامی حقیقت نیست و بخشی از آن است و انتشارشان می تواند، جان نیروهای آمریکایی و متحدان عراقی آنها را به خطر بیاندازد.

XS
SM
MD
LG