لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۹

تحریم کالج اسراییلی توسط دانشگاهیان اسراییل


اختلافات و تنش برسر شهرک سازی های اسراییل در کرانه غربی رود اردن که موجب کندی و توقف مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطینیها است اکنون به بخشهای دیگر کشانده شده و بحث و اختلافاتی را نیز در میان اسراییلی ها از جمله دانشگاهیان موجب گردیده است.

بیش از صد تن از استادان اسراییلی با اعلام تحریم کالج مورد منازعه اسراییل در کرانه غربی شکاف داخلی در اسراییل بر سر گسترش شهرکهای کرانه غربی را عمیق تر کردند.

این گروه آکادمیک با امضای درخواست اعلام کردند حاضر به شرکت در هیچگونه فعالیت مرکز دانشگاهی آریل واقع در شهرک آریل درکرانه غربی نیستند.

نیر گوو ویزمن، برگزار کننده تحریم، میگوید، «زمان آن رسیده که بگوییم دیگر بس است و دانشگاهیان اسراییل در این پروژه شهرک سازی شرکت نخواهند کرد . بنظر ما این پروژه برای اسراییل مصیبت بار است.»

اضافه بر دویست هزار یهودی که در شرق اسراییل زندگی میکنند ، سیصد هزار شهرک نشین یهودی نیز در کرانه غربی ساکنند وشهرک آریل با نوزده هزار سکنه در قلب کرانه باختری قرار دارد.

مقامات اسراییلی چنین تلاشهایی را معکوس دانسته و آنرا علیه آرمان آزادی دانشگاهی میخوانند.

پروفسور دن مه یر اشتاین" رییس دانشگاه آریل در کرانه غربی در واکنش چنین میگوید:

" اینجا یک بنیاد آزاداست و نمیتوان هیچکس را به زور وادار به آمدن به اینجا کرد . از طرفی دیگر هیچکس هم نباید دیگران را به خاطر گزینه کار در اینجا تحریم کند."

استادان معترض می گویند شهرک آریل جزو قلمرو مستقل اسراییل نیست ولی دانشجویان دانشگاه آریل خلاف این نظر دارند.

" آنها میخوان به ماتکلیف کنند کجا درس بخوانیم . تحصیل که مرز نمی شناسد من میتونم هرجا بخوام تحصیل کنم."

" ما اینجا مالیات میدیم بنابراین بایکوت کردن اینجا ، یعنی بایکوت سرتاسر کشور اسراییل."

تا زمانی که اسراییل به شهرک سازی در کرانه غربی که فلسطینیها آنرا برای کشور آینده خود میخواهند ادامه میدهد، فلسطینیها از مذاکره با اسراییل خودداری میکنند . آخرین دور مذاکرات سپتامبر گذشته با پایان مهلت توقف شهرک سازی بهم خورد.

سال گذشته صد و پنجاه هنرمند اسراییلی شرکت در هنرنمایی در شهرک نشینها را تحریم کردند . در این میان شهردار شهر آریل به رادیوی اسراییل گفت در برابر بایکوت هر چه بیشتر ، وی نیز شهرک بیشتری خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG