لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

خارومیانه ناآرام و احتمال افزایش قیمت نفت


خارومیانه ناآرام و احتمال افزایش قیمت نفت
خارومیانه ناآرام و احتمال افزایش قیمت نفت

قیمت های جهانی نفت روز پنجشنبه بار دیگر بالا رفت تا تحلیلگران مالی باور کنند که در صورت گسترش ناآرامی ها در خاورمیانه این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

قیمت نفت خام برنت در بورس لندن به بالاترین رقم ظرف ۳۰ ماه گذشته به بشکه ای ۱۲۰ دلار نزدیک شد. اما پس از اعلام عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، مبنی بر افزایش تولید برای جبران کاهش تولید لیبی از التهاب قیمت ها کاسته شد. در بازار بورس نیویورک نیز قیمت هربشکه نفت به ۱۰۰ دلار رسید اما پایین آمد.

لیبی روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند، اما گفته می شود در پی بروز درگیری های اخیر این میزان تا یک چهارم کاهش یافته است. در حالی که آشوب کشور را فراگرفته، چندین شرکت بین المللی عملیات خود را متوقف کرده و در صدد خروج کارکنان غیر بومی خود هستند.

تحلیل گران اقتصادی معتقدند که بروز اختلال بیشتر تولید نفت خاورمیانه به افزایش قیمت نفت منجر شده و می تواند روند خروج جهان از بحران اقصادی بویژه در آمریکا را با مشکل مواجه سازد. در حالی که قیمت های نفت در هفته های اخیر بالا رفته ، شرکت های هواپیمایی در آمریکا بهای بلیت های خود را چهار بار در سال جاری بالا برده اند. صاحبان خودروها نیز ناگزیرند برای خرید بنزین پول بیشتری بپردازند.

XS
SM
MD
LG