لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

موج اعتراضات کشورهای عرب را فرا می گیرد


در سمت راست تصویرهواداران دولت یمن را مشاهده می کنیم که به سوی مخالفان دولت در حرکت هستند
در سمت راست تصویرهواداران دولت یمن را مشاهده می کنیم که به سوی مخالفان دولت در حرکت هستند

یک روز پس از آن که حسنی مبارک رییس جمهوری مصر، استعفای خود را اعلام کرد، روز شنبه در صنعا پایتخت یمن، هزاران معترض از علی عبدالله صالح، رییس جمهوری خواستند استعفا دهد.

معترضین راه پیمایی به سوی سفارت آن کشور را آغاز کردند اما با گروهی از تظاهرکنندگان طرفدار دولت روبرو شده و با آنها به زد و خورد پرداختند.

به نظر می رسید نقطه های تجمع برای معترضین، دانشگاه قاهره و میدان تحریر صنعا باشد.

همانند مبارک، بن علی از سال ۱۹۸۷ بیش از سه دهه در قدرت بوده است. او در تلاش برای فرونشاندن نا آرامی، قول داده است در پایان دوره ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ کنار برود.

در این میان، در الجزیره پایتخت الجزایر حدود ۳۰ هزار پلیس برای مقابله با تظاهرات اعتراضی علیه دولت، که بر اساس قوانین فوق العاده ۱۹ ساله کشور قدغن است، مستقر شده اند. اما گزارش ها حاکی است نزدیک به ۲ هزار نفر به هر حال در خیابان ها جمع شده اند. آنها می خواهند قوانین فوق العاده لغو شود و عبدالعزیر بوتفلیقه رییس جمهوری استعفا دهد.

دولت الجزیره قول داده است این قوانین را در آینده لغو کند.

فعالان در بحرین خواهان آغاز اعتراضات از روز دوشنبه شده اند. در تلاش برای آرام ساختن تظاهر کنندگان احتمالی، پادشاه بحرین روز جمعه اعلام کرد هر خانواده بحرینی به عنوان نشانه ای از «قدردانی پادشاه از مردم بحرین» یک هزار دلار دریافت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG