لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۴

تظاهرات ستیزه جویان جهاد اسلامی و سنگ پرانی فلسطینیها در سالگرد جنگ غزه


تظاهرات ستیزه جویان جهاد اسلامی و سنگ پرانی فلسطینیها در سالگرد جنگ غزه
تظاهرات ستیزه جویان جهاد اسلامی و سنگ پرانی فلسطینیها در سالگرد جنگ غزه

روز دوشنبه مناطق غزه و محلات شرق اورشلیم شاهد صحنه های تظاهرات ستیزه جویان گروه اسلامی جهاد وتظاهرات و سنگ پرانی فلسطینیها علیه اسراییل وآتش زدن پرچم اسراییل و آمریکا در سالگرد جنگ دو سال پیش غزه بود.
در حالیکه فلسطینیها دوشنبه در شهر غزه و سواحل آن در دومین سالگرد حملات اسراییل به غزه دست به تظاهرات زدند و نوجوانان فلسطینی با حمل پلاکاردها یی علیه جنگ راه پیمایی کردند ، ستیزه جویان جهاد اسلامی نیز در بخش شمالی غزه با آتش زدن پرچم آمریکا و اسراییل وعده کردند به مبارزه مسلحانه علیه اسراییل ادامه دهند .
از سوی دیگر فلسطینیهای شرق اورشلیم در محله سیلوان دوشنبه پیشاپیش اجرای طرح تخلیه یهودی نشینان در ژانویه ، بسوی نیروهای پلیس مرزی اسراییل سنگ پرتاپ کردند که پلیس اسراییل به تلافی گاز اشک آور بسوی آنها شلیک کرد.
گزارشی از جراحات در این درگیری دریافت نشده است.
اورشلیم بزرگترین اختلاف میان اسراییل و فلسطین است و محله سیلوان که محل زندگی حدود ۵۰ هزار فلسیطینی و ۷۰ خانواده یهودی است به مرکز تنش میان دوطرف بدل شده زیرا فلسطینیها بیم از آن دارند که اسراییل با اسکان یهودیان در پی حفظ اورشلیم یکپارچه بعنوان پایتخت اسراییل است.
پیشتر یک دادگاه عالی اسراییل رای به غیرقانونی بودن یهودی نشینان شرق اورشلیم و تخلیه آنها داد، ولی شهرداراورشلیم با این رای مخالفت کرد و دولت اسراییل گشت امنیتی ۲۴ ساعته برای این ساختمانها گمارده است.
در این میان شنبه رهبران گروه ستیزه جوی حماس هشدار دادند در صورت عدم کاهش تنش دشمنی علیه اسراییل را گسترش خواهند داد. گبی اشکنازی فرمانده ارتش اسراییل در واکنش حماس را مسول هرگونه گسترش خشونت در مرز اسراییل و غزه خواند و افزود ما آماده مقابله با هرگونه شرایطی هستیم .
از تاریخ حمله دوسال پیش، مرزهای اسراییل و غزه بطور نسبی آرام بوده ولی در هفته های اخیر درگیری ها شعله ور شده اند. و پس از روزها افزایش پرتاپ موشک از جانب فلسطینیها به جنوب اسراییل، یکشنبه اسراییل در پاسخ اقدام به حمله هوایی به مرز با فلسطین کرد و دو تن از آنها را کشت.
درحمله دوسال پیش اسراییل به غزه که به منظور تنبیه حماس انجام شد ، بیش از هزار فلسطینی کشته و هزاران خانه تخریب شده و صدمه دیدند. بسیاری ازاقتصاد غزه نیز بدلیل تحریم و محاصره غزه به صورت پنهان و درداخل تونلهای زیرزمینی انجام میگیرد که این تونلها همچنین برای حمل اسلحه به مقصد گروه حماس به داخل غزه در آمده است.

XS
SM
MD
LG