لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

خروج باراک از حزب کارگر اسرائيل


روز دوشنبه وزیر دفاع اسراییل در یک جلسه خبری اعلام کرد که، با تشکیل حزبی جدید، حزب کارگر را ترک خواهد کرد.

اهود باراک، وزیر دفاع دولت انُتلافی اسراییل و رهبر حزب کارگر، تصمیم خود برای تشکیل یک حزب جدید پارلمانی را بطورناگهانی در يک جلسه خبری در پارلمان اسراییل اعلام کرد. اين خبر بطور چشمگیری دوشاخه شدن حزب کارگر را بر سر چگونگی گفتگوهای صلح با فلسطینیها تائيد میکند.

وزیر دفاع اسراییل در جلسه خبری روز دوشنبه گفت، «ما امروز تقاضای برسمیت شناختن خود رابعنوان یک حزب جدید بنام استقلال به کمیته پارلمانی تسلیم کردیم که در آینده یک حزب میانه، صهیونیست و دمکراتیک خواهد بود.»

از يک سو، این اقدام ناگهانی تهدیدی متوجه ثبات اکثریت پارلمانی بنیامین ناتان یاهو نخست وزیر اسراییل محسوب نمیکند. از سویی دیگر، شکاف و جدایی در حزب کارگر میتواند با یکپارچه تر کردن انُتلاف راست گرای ناتان یاهو، آن را تقویت کند.

نواد پری، ژورنالیست تلویزیون اسراییل، این حرکت را پایان حزب کارگر توصیف کرد و گفت، «حزبی که بیش از شصت سال پیش پایه گذار کشور اسراییل شد، بطور اساسی به مسیر دیگری میرود.»

اختلافات شدیدی در داخل حزب کارگر اسراییل برسر پیشرفت مذاکرات صلح در جریان بود و اهود باراک از جانب اعضای متمایل به چپ حزب در مورد اعطای امتیازات بیشتر در گفتگوهای صلح با فلسطینیها تحت فشار قرار داشت.

در این میان در صورتی که قانون گذاران باقیمانده حزب کارگر، که دولت را به خاطر تضعیف تلاشهای صلح مورد انتقاد قرار داده اند نیز دولت را رها کنند، آنگاه حزب جدید اهود باراک میانه رو ترین اعضای انُتلاف را از دولت اسراییل ربوده و به خود جذب خواهد کرد.

حزب کارگر شامل سیزده کرسی از یکصدو بیست کرسی پارلمان اسراییل و سومین حزب بزرگ در دولت انُتلافی ناتان یاهو نخست وزیر است.

اهود باراک همچنان در سمت خود در دولت باقی خواهد ماند و ناتان یاهو نیز با استقبال از تصمیم وزیر دفاع گفته است وی در پست خود ابقا خواهد شد.

در این میان، روز یکشنبه بار دیگر در محله سیلوان در شرق اورشلیم فلسطینیها و پلیس اسراییل با یکدیگر در گیری پیدا کردند. فلسطینیها در کنار ساختمان هفت طبقه بیت یوناتان که هفت خانواده یهودی و یک مرکز مذهبی را در خود جای داده است بسوی پلیس اسراییل سنگ پرتاپ کردند.

به رغم حکم یک دادگاه اورشلیم مبنی برغیرقانونی بودن بنای این ساختمان و صدور دستور تخلیه آن، شهرداری اورشلیم این حکم را به اجرا درنیاورده است و اورشلیم همچنان بصورت بزرگترین مورد اختلاف ميان فلسطینیها و اسراییل باقی است.

XS
SM
MD
LG