لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

معاون وزارت خارجه آمریکا : همکاری واقعی آمریکا و اتحادیه اروپا موجب موفقیت در لیبی شد


موسسه مطالعات امنیتی وابسته به اتحادیه اروپا در واشنگتن ، در یک همآیش دوروزه پرسشها و چالشهای پیش رو در ارتباط با بهار عرب وصلح خاورمیانه را مورد بررسی قرار داد. دراین نشست، رویکرد ، نقش و اولویتهای همکاری اروپا و ایالات متحده دراین ارتباط مطرح شد.

محور اصلی این همایش برهمکاری بمنظور موفقیت جنبشهای دمکراتیک دنیای عرب و همزمان جلوگیری از کشتار و خشونت علیه مردم این کشورها و همچنین صلح خاورمیانه وطرح دوکشور مستقل اسراییل و فلسطین درکنار یکدیگر دور میزد.

پتر نیچاس، نخست وزیر جمهوری چک با تاکید بر اتحاد پایدار ووجه مشترک میان آمریکا و لیبرال دمکراسیهای جهان از جمله کشورهای اروپا و همچنین استرالیا و اسراییل، در زمینه ارزشها، ایده ها و تمدن گفت ممکن است منافع ما در مبارزه با تروریسم اسلامی ما را به اتحاد با قدرتهای نوظهور مانند چین وادارد ولی پایداری آن قابل اطمینان نیست.

نخست وزیر چک در باره بهار عرب گفت دیکتاتورها حاضر نیستند بدون خونریزی کنار بروند و اینطور اضافه کرد، «بحران جهان عرب احتمال افزایش نفوذ جمهوری اسلامی را در منطقه پیش آورده وباید مطمنُن شد این نفوذ علیه تحولات دمکراتیک و صلح جویانه در خاورمیانه بکار نرود.»

پیر ویمون، مدیر اجرایی سرویس خارجی اتحادیه اروپا، به اهمیت نقش سازمان ملل و شورای امنیت و پیوستن کشورهایی مانند ترکیه و قطر و یا اتحادیه عرب در موفقیت تحولات دنیای عرب اشاره کرد و گفت نقش این مهره ها به تلاشهای بین المللی مشروعیت بخشیده است.

ویمون در مورد جمهوری اسلامی گفت، «باید قدرآنچه را که در دنیای عرب روی داده دانست. با دقت در اوضاع ایران متوجه مشکلات حکومت می شویم. آنها نمی دانند چه بکنند چون متحدان وفادار آنها هم در منطقه در حال کنار رفتن اند.»

فیلیپ گوردون معاون وزارت خارجه آمریکا در امور اروپا - آسیا همکاری واقعی میان ایالات متحده و اروپا را موجب موفقیت در لیبی خواند.

آقای گوردون از بروز خشونت در مصر و بویژه در سوریه و از شکست شورای امنیت در اعمال تحریمها علیه سوریه ابرازنگرانی و ناخشنودی کرد ولی گفت تغییر در سوریه در راه است و بشار اسد نمیتواند آنرا بازدارد. وی افزود، «ایالات متحده بروشنی اعلام کرده خواهان اتحاد و حکومت قانون در سوریه و احترام به حقوق بشرو اقلیتها در آن کشور است.»

معاون وزارت خارجه بر مذاکرات مستقیم بعنوان تنها راه حل اختلافات اسراییل و فلسطینها تأکید گذارد وگفت ادامه شهرک سازی اسراییل ویا تلاش فلسطینی ها از طریق یونسکو و سازمان ملل راه دست یابی به اهداف نیست.

XS
SM
MD
LG