لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۱۷

آغاز مذاکرات غیر مستقیم صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها


آغاز مذاکرات غیر مستقیم صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی در مذاکرات صلح، روز یکشنبه در کرانه غربی رود اردن از آغاز مذاکرات غیرمستقیم صلح با اسرائیل از طریق میانجیگری آمریکا خبر داد. به این ترتیب وقفه ۱۷ ماهه در مذاکرات صلح خاورمیانه به پایان میرسد.

جرج میچل فرستاده آمریکا به خاورمیانه، میان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم، نقش رابط خواهد داشت.

آقای میچل طی روزهای اخیر چندین بار با طرفین ملاقات کرده است.

بنیامین نتانیاهو خواستار تبدیل فوری مذاکرات غیرمستقیم به مذاکرات مستقیم و بی واسطه شده است. نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه به کابینه این کشور گفت از فاصله دور یا از طریق دستگاه کنترل از راه دور نمی توان به صلح دست یافت.

این در حالی است که محمود عباس اصرار دارد تا زمانی که اسرائیل شهرک سازی های یهودی نشین در شرق اورشلیم را متوقف نسازد، به مذاکرات مستقیم صلح وارد نمی شود.

اسرائیل از نوامبر گذشته برای مدتی ۱۰ ماهه، خانه سازی در سرزمین های شرق اورشلیم که پس از جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد را متوقف کرد. اسرائیل ادعا می کند که این سرزمین ها متعلق به پایتخت «ازلی» این کشور است.

فلسطینی ها پیشتر خواستار تمرکز مذاکرات غیرمستقم صلح بر مسائل عمده میان دو طرف شده اند، از جمله مسئله مرز میان کشور آینده فلسطینی و اسرائیل و مسئله اورشلیم و سرزمین های اشغالی.

اعضای گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد با محکوم کردن دولت محمود عباس می گوید مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل پوششی برای فعالیت های ساخت و ساز اسرائیل فراهم خواهود آورد.

دولت محمود عباس در دسامبر 2008، به دنبال حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه مذکارات مستقیم صلح را متوقف کرد.

XS
SM
MD
LG