لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

مدیر سرویس امنیتی اسراییل: برچیدن محاصره غزه یک تهدید امنیتی است


یک مقام ارشد امنیتی اسراییل می گوید در صورت لغو محاصره غزه، اسراییل با تهدید امنتیی بزرگی روبرو خواهد شد.

«یووال دیسکین» مدیر سرویس امنیتی شین بت، می گوید شبه نظامیان درغزه نزدیک به ۵ هزار راکت دارند که برد برخی از آنها به ۴۰ کیلومتر می رسد و حدود ۴ هزار راکت متعلق به حماس است.

به گفته مقامات اسراییل، دیسکین این موضوع را روز سه شنبه در جلسه محرمانه پارلمان، یک روز پس از آن که اتحادیه اروپا از اسراییل خواست به محاصره غزه پایان دهد، مطرح ساخت.

وزیران اتحادیه اروپا محاصره را «غیر قابل قبول و از نظر سیاسی زیانبخش» توصیف کردند. با این حال، تونی بلر فرستاده اتحادیه به خاورمیانه، گفت اسراییل به طور اصولی موافقت کرده است محدودیت ورود برخی از کالاها به غزه را کاهش دهد.

از زمان حمله کماندوهای اسراییلی به ناوگان کشتی های حامل کمک برای غزه و کشته شدن ۹ فعال هوادار فلسطینیان، اسراییل برای پایان دادن به محاصره زیر فشار شدید بین المللی بوده است.

در این میان، سازمان ملل متحد می گوید مسئولیت کالاهای بازداشت شده و پخش آنها را در بین اهالی غزه به عهده می گیرد.

روز سه شنبه رابرت سری، هماهنگ کننده امور خاورمیانه در سازمان ملل متحد، به شورای امنیت گفت از صاحبان کالا و همچنین دولت اسراییل اجازه میانجی گری گرفته است. آقای سری گفت حادثه ای که اتفاق افتاد نشانه یک سیاست اشتباه است و درخواست کرد که به محاصره غزه پایان داده شود.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند باید اجازه ورود همه چیز به غزه داده شود، مگر اینکه دلیل قانونی و خاص امنیتی وجود داشته باشد.

اسراییل می خواهد از رسیدن کالاهایی که شبه نظامیان می توانند از آن راکت و اسلحه بسازند پیشگیری کند. اما جامعه بین المللی از محاصره غزه انتقاد کرده و می گوید این یک تنبیه جمعی است.

سازمان ملل متحد و گروه های حقوق بشر می گویند بسیاری از کالاهای ضروری به غزه وارد نمی شود و فلسطینیان را وادار به اتکا به بازار سیاه کرده است که موجب پر قدرت تر شدن قاچاقچیان و شبه نظامیان می شود.

XS
SM
MD
LG