لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

اتحاديه عرب به گفتگوهای خاورميانه يک ماه فرصت داد


اتحاديه عرب به گفتگوهای خاورميانه يک ماه فرصت داد
اتحاديه عرب به گفتگوهای خاورميانه يک ماه فرصت داد

محمود عباس رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی با وزرای امور خارجه اتحاديه عرب در شور و مشورت است. اعضاء اتحاديه عرب در اجلاس روز جمعه خود در ليبی از موضع محمود عباس که خواستار توقف شهرک سازی های اسراييل پيش از سر گرفتن مذاکرات است، حمايت کردند. اتحاديه عرب يک ماه به آمريکا فرصت داد تا اسراييل را قانع کند و اعلام کرد يک ماه ديگر تشکيل جلسه خواهد داد تا گزينه های پيشنهادی محمود عباس را مورد بررسی، قرار دهد.

رايزنی آقای عباس با اتحاديه عرب روز جمعه در شهر سيرت ليبی آغاز شد. انتظار اين بود که محمود عباس پس از اين جلسه تصميم خود را اعلام کند که آيا به مذاکرات مستقيم با اسرائيل برای صلح ادامه خواهد داد ياخير. از سال گذشته توقف شهرک سازی توسط اسراييل از شروط رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی برای ازسرگيری روند مذاکرات مستقيم بوده است. پس از انقضای تعليق ۱۰ ماهه که بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، پائيز گذشته بمورد اجرا گذارد عباس مکرراً تهديد به کناره گيری از مذاکره کرده است. حتی گزارش شده که روز چهارشنبه در اردن محمود عباس در جلسه ای با شورای ملی فلسطينيان تهديد کرده است از سمت خود به عنوان رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی استعفا می دهد. شورای ملی فلسطينيان، مجلس در تبعيد سازمان آزاديبخش فلسطين است. از اسراييل نيز تاکنون آثار و علائمی ديده نشده است که ممکن است شهرک سازی را تعليق کند.

دولت آمريکا تا دقايق آخر پيش از آغاز جلسه اتحاديه عرب در تماس با دو طرف مناقشه بود. جورج ميچل از ابتدای هفته تاکنون با کليه طرفهای مذاکره در تماس بود اما بايد گفت بشتر تأکيد بر اتحاديه عرب بوده است چرا تا آنها بتوانند عباس را مجاب کنند از مذاکره کناره گيری نکند. سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا گفت انتظار واشنگتن اين است که اتحاديه عرب کماکان از ادامه مذاکرات مستقيم حمايت کند يا به عبارتی عباس را تشويق نکند که از گفتگوها خارج شود؛ حتی اگر فعلاً اسراييل شهرک سازی را متوقف نکند. هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه امريکا،، خود روز پنجشنبه قرار بود تلفنی با محمود عباس صحبت کند. اهميت اين جلسه نيز بيشتر برای خود فلسطينيها بود. يکی از مشاورين ارشد آقای عباس گفت که آنها تصميمی از کل جهان عرب ميخواهند و نميخواهند مسؤليت تنها روی شانه فلسطينيها باشد.

اما در همين حال سربازان اسراييلی اوايل روز جمعه در حمله ای در شهر الخليل، واقع در کرانه غربی، دو تن از شبه نظاميان حماس را کشتند. در حالی که اختلاف نظر در مورد شهرک سازی های اسراييل بر گفت وگوهای صلح سايه انداخته اين اقدام تنش را در منطقه افزايش داده است.

به گفته منابع امنيتی اسراييل و تشکيلات خودگردان فلسطينی، دو شبه نظامی حماس که در حمله اوايل روز جمعه سربازان اسراييلی کشته شدند، از مدتها قبل تحت تعقيب نيروهای امنيتی اسراييل و فلسطينی بودند چرا که در کشته شدن چهار سرباز اسراييل در نزديکی الخليل دست داشتند.

اوايل روز جمعه سربازان اسرييلی با چند دستگاه جيپ و يک بولدوزر زرهی، محل سکونت دو شبه نظامی حماس را محاصره کردند. ارتش اسراييل می گويد شبه نظاميان حماس از تسليم خود به سربازان طفره رفته و به سوی آنان تيراندازی کردند. بر اساس اين گزارش سربازان اسراييل نيز با گشودن آتش متقابل، هر دو نفر را کشتند.

شاخه نظامی حماس در بيانيه ای تهديد کرده است که انتقام کشته شدگان را خواهد گرفت. يک مقام رسمی حماس تاييد کرد که کشته شدگان از اعضای ارشد شاخه نظامی حماس بودند.

سامی ابو زهری، سخنگوی حماس، اقدام اسراييل را محکوم کرد و تشکيلات خودگردان فلسطينی را که توسط محمود عباس اداره می شود، متهم به همکاری با ارتش اسراييل برای کشتن دو شبه نظامی حماس کرد.

محمود عباس و اسراييل، حماس را دشمن خود می دانند و برای سرکوب اعضای حماس در کرانه غربی با يکديگر همکاری می کنند. حماس تهديد کرده است که با توسل به خشونت، مذاکرات تازه در منطقه را نافرجام خواهد گذاشت.

مذاکرات صلح که اوايل ماه گذشته ميلادی آغاز شد، به دليل اختلاف نظر بر سر شهرک سازی های اسراييل در کرانه غربی دچار وقفه شده است. بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل، فشار برای افزايش محدوديت ساخت و سازها را ناديده گرفته است. فلسطينی ها تهديد کرده اند در صورت ادامه اين وضع، گفتگوها را ترک خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG