لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

خاورمیانه و آینده آب اسرائیل


پنج سال پس از این که خشکسالی منابع طبیعی آب اسرائیل را به پائین ترین حد در یک قرن گذشته رساند ،اسرائیل در نظر دارد دو کارخانه شیرین کردن آب بسازد و شبکه لوله کشی را گسترش بدهد تا از فشار بر کشاورزان و محیط زیست بکاهد.

نباریدن باران تأسیسات شیرین کردن آب و کارخانه های تصفیه فاضلاب اسرائیل را تحت فشار قرار داده، حاصلخیز ترین ناحیه کشور را در شمال خفه کرده، ودرخواست اقداماتی از سوی دولت را ، افزایش داده است.

یووال استینیتز وزیر انرژی و آب ، روز دوشنبه گفت: کمبود آب بیشتر از صد سال گذشته است و منابع آب را در شمال اسرائیل به حد بی سابقه ای کاهش داده .

وزارت انرژی و آب اعلام کرد تصمیم دارد دو کارخانه دیگر شیرین سازی آب در ساحل مدیترانه ای اسرائیل بسازد تا پنج کارخانه ای که در ظرف 13 سال گذشته ساخته شده ، تقویت کند. آین شامل قیمت ساخت آنها نیست ،اما کارخانه های مشابه حدود 400 میلیون دلار تمام شده است.

آین طرح همچنین تأسیسات آب اسرائیل را گسترش می دهد ، میزان تلمبه زدن از چشمه های طبیعی آب به منظور بازسازی رودخانه هائی که خشک شده اند ، و احتمالاً حتی تلمبه زدن مقدار زیادی آب به دریاچه دچار گرفتاری جلیله ، و از نظر فنی به دریاچه ای در نزدیکی مرز با سوریه که منبع اصلی آب شیرین اسرائیل است.

در خاورمیانه ، که یکی از آسیب پذیرترین مناطق در برابر تغییرات آب و هوائی است ،آب هم یکی از منابع تشنج آفرین اصلی است.بانک جهانی هشدار می دهد

فشار زیاد بر منابع آب که هم اکنون هم کمیاب است ، می تواند منجر به افزایش مهاجرت و بالاتر رفتن خطر برخورد و تشنج شود.

استینیتز گفت که طرح خود را به هیاتً دولت ارائه خواهد داد تا در چند هفته آینده تصویب شود.

XS
SM
MD
LG