لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۵

نشست شورای سیاست خارجی آمریکا درباره ایران؛ سیاست تهران موجب نزدیکی اسرائیل و کشورهای عربی شده است


اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا چهارشنبه ۹ بهمن در محل کنگره در واشنگتن میزبان نشستی با موضوع درک مسائل داخلی ایران و تقابل با جمهوری اسلامی بود.

این نشست کارشناسی یک روز پس از رونمایی از طرح صلح خاورمیانه توسط پرزیدنت ترامپ برگزار شد.

ایلان برمن، معاون ارشد رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا و میزبان این نشست، معتقد است که این طرح صلح نمادی از واقعیت‌های موجود در خاورمیانه، یعنی نزدیک شدن اسرائیل و اعراب، است.

در این نشست تحولات داخلی و اولویت‌های سیاست خارجی ایران، و همچنین استراتژی آمریکا در مواجهه با جمهوری اسلامی مورد گفتگو قرار گرفت.

آقای برمن در حاشیه این نشست در پاسخ به سوال بخش فارسی صدای آمریکا پیرامون تاثیر رونمایی طرح صلح خاورمیانه بر رویکرد نزدیک شدن اعراب و اسرائیل در مواجهه با ایران گفت طرح نمادی از واقعیت کنونی در خاورمیانه است.

وی گفت: «به نظر من از جمله مهمترین بخش‌های طرح صلحی که رونمایی شد این است که در واقعیت موجود ریشه دارد. یکی از ریشه های این واقعیت، که طی سال‌های اخیر منجر به نزدیک شدن اسرائیل و کشورهای عرب شده، وجود نگرانی و تهدید مشترک از سوی ایران است. این مساله تاثیر دگرگون‌کننده‌ای بر سیاست اسرائیل داشته است. در گذشته اسرائیل ابتدا باید توجهش را بر امور داخل کشور، یعنی بر روی فلسطینی‌ها متمرکز می‌کرد تا بتواند با دنیای عرب تعامل کند. اما حالا برعکس شده است. اسرائیل توجهش نه بر روی فلسطینی‌ها، بلکه بر روی برقراری ارتباط با جهان عرب برای مواجهه با ایران، متمرکز شده است.»

آقای برمن در پاسخ به سوال دیگر صدای آمریکا مبنی بر تاثیر این طرح بر سیاست داخلی ایران تلویحا گفت که طرح مذکور به تزلزل بیشتر ایدئولوژی رژیم در تهران کمک می کند.

نسخه کامل گفتگوی صدای آمریکا با ایلان برمن را اینجا ببینید:

نسخه کامل گفتگو با ایلان برمن: رژیم ایران کاملا در لاک دفاعی فرو رفته است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

وی افزود: «رژیم، خود را از نظر انسجام ایدئولوژی، متزلزل می بیند. بنابراین می توان انتظار داشت که در پی مداخله و پیچیده کردن اجرای طرح صلح باشد. اما روشن است که موج درخواست‌های مردم ایران در مسیر مخالف رژیم است. حمایت زیادی از مصالحه بین اسرائیل و فلسطینیان در خیابان‌های ایران دیده می شود.»

در این نشست نادر اسکویی، پژوهشگر ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک و مشاور ارشد در ستاد فرماندهی آمریکا موسوم به سنتکام، گفت که اقدام آمریکا در حذف قاسم سلیمانی، منجر به توانمندتر شدن اسرائیل در مقابله با استقرار نظامی جمهوری اسلامی در منطقه خواهد شد.

وی گفت: «اسرائیل با حملات متمرکز علیه نیروهای قدس و تاسیسات سپاه پاسداران در منطقه - همانند دو سال گذشته و البته حالا با قدرت بیشتر - از مرگ سیلمانی و مهندس بهره خواهد برد تا خطوط انتقال زمینی، هوایی، و دریایی ایران - یعنی همان پل ارتباطی که ایران ایجاد کرده است - را تضعیف، و در کل انبار تسلیحات و استقرار نظامی ایران را نابود کند.»

پرزیدنت ترامپ بارها از حق اسرائیل در دفاع از خود قویا حمایت کرده است.

نسخه تلویزیونی این گزارش را در زیر ببینید:

نشست شورای سیاست خارجی درباره درک و تقابل با جمهوری اسلامی ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG