لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

مایکروسافت می‌گوید فعالیت‌های مخرب سایبری جمهوری اسلامی افزایش یافته است


شرکت مایکروسافت با انتشار گزارش دفاع دیجیتال سالیانه خود اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته میلادی بر پیچیدگی حملات سایبری خود افزوده است.

براساس این گزارش جمهوری اسلامی از سال گذشته، نه تنها حملات سایبری به کشورهای غربی را به بهانه «دامن زدن به ناآرامی‌ها در ایران» افزایش داده، بلکه دامنه جغرافیایی حملات خود را نیز به کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین گسترش داده است.

مایکروسافت همچنین در گزارش دفاع دیجیتال سال ۲۰۲۲ اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در تخریب سایبری خود روایت‌هایی را مطرح می‌کند که به دنبال تقویت مقاومت فلسطین، ایجاد وحشت در میان شهروندان اسرائیلی، دامن زدن به ناآرامی شیعیان در کشورهای عربی خلیج فارس و مقابله با عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل است و همچنین تلاش‌هایی را برای افزایش هماهنگی فعالیت‌های خود با روسیه انجام داده است.

به استناد این گزارش، تلاش‌های سایبری ایران که زمانی بر از بین بردن شبکه‌های هدف خود متمرکز بود، امروز به تقویت پیام‌های دستکاری شده، برای پیشبرد اهداف ژئوپلیتیکی یا بهره‌برداری از داده‌های جریان یافته از طریق شبکه‌های حساس متمایل شده است.

به گفته مایکروسافت، بازیگران دولتی اغلب از فضای اینترنت و عملیات سایبری برای انتشار روایت‌های تبلیغاتی مطلوب خود، دستکاری افکار ملی و جهانی برای تضعیف نهادهای دموکراتیک در کشورهای متخاصم و همچنین در زمینه درگیری‌های مسلحانه و انتخابات ملی استفاده می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران در کنار روسیه و چین از پرچم داران این گونه حملات در جهان و در همکاری نزدیک با یکدیگر هستند.

شرکت مایکروسافت روز پنجشنبه ۲۳ شهریور هم اعلام کرد، هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در ماههای گذشته چندین بار شرکت‌های ماهواره‌ای، دفاعی و دارویی را در ایالات متحده و سراسر جهان هدف قرار داده‌اند تا به اطلاعات آنها دست پیدا کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، به نقل از مایکروسافت، هکرها از بهمن ماه ۱۴۰۱، تاکنون توانسته‌اند به چند‌ده سازمان از هزاران سازمانی که آنها را هدف قرار داده‌اند، نفوذ کرده و برخی اطلاعات این شرکتها را سرقت کنند.

XS
SM
MD
LG