لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

مادر میشیگانی که پسرش را بخاطر اعتقادات مذهبی واکسینه نکرد، زندانی می‌شود


یک زن آمریکایی از ایالت میشیگان که از دستور قاضی امتناع کرده و پسر ۹ ساله اش را واکسینه نکرد، هفت روز زندانی می شود.

به گزارش روزنامه واشینگتن پست، «ربکا بردو» روز چهارشنبه به خاطر سرپیچی از دستور دادگاه محاکمه شد؛ یعنی تقریباً یک سال پس از این که قاضی بخش «اوکلند» به او دستور داد تا پسرش را واکسینه کند.

خانم بردو تا روز چهارشنبه وقت داشت تا واکسن های لازم را که تا آن روز هشت واکسن می شد، به پسرش بزند. ولی مادر ساکن حومه شهر دیترویت گفت که به خاطر اعتقادات مذهبی اش حاضر به این کار نشد.

بنابه گزارش آسوشیتد پرس، خانم بردو در دادگاه گفت: «من یک مادر با احساس هستم که عمیقاً به فرزندانم، به سلامت و تندرستی شان اهمیت می دهم. اگر فرزندم را به زور بخواهند واکسینه کنند، این کار را نخواهم کرد.»

حکم زندان خانم بردو، به دنبال کشمکش او با شوهر سابقش «جیمز هورن» بر سر سرپرستی فرزندانشان بود. آقای هورن که در حال حاضر حق سرپرستی مشترک فرزندان را دارد، می خواهد که پسرش واکسینه شود.

بنابه گزارش آسوشیتد پرس، خانم «کرن مک دانلد»، قاضی «اوکلند کانتی» به خانم بردو گفت: «می فهمم که فرزندانت را دوست داری. ولی فکر نمی کنم متوجه هستی که پسرت دو والد دارد، و پدرش نیز حق تصمیم گیری دارد.»

قاضی مک دانلد موقتاً سرپرستی کامل را به پدر داد و دستور داد که پسرشان را واکسینه کنند.

خانم بردو به واشنگتن پست گفت که انتظار این را داشت که به زندان برود. او گفت: «من نمی توانم کاری را که بر خلاف مذهبم است انجام بدهم. این به نظر من یک حق انتخاب است. حق انتخاب به عنوان مادر که بتواند از نظر درمان و پزشکی برای فرزند خودش تصمیم بگیرد.»

بنابه پژوهش سال ۲۰۱۶ که در ژورنال پزشکی Pediatric Pharmacology and Therapeutics منتشر شد، والدینی که از واکسیناسیون فرزندنشان سر باز می زنند می توانند دلایل مختلفی داشته باشند، از جمله اعتقادات مذهبی، اعتقادات شخصی و فلسفی، ترس از خطرات واکسن.

انجمن پزشکی آمریکا، مدت ها است والدینی را که بدون داشتن دلیل پزشکی، فرزندانشان را واکسینه نمی کنند، مورد نکوهش قرار داده است. چرا که واکسن های ضروری از بیماری های مسری مثل سرخک، اوریون، و بیماری های عفونی دیگر جلوگیری می کنند. با این حال بیشتر ایالت های آمریکا، والدینی راکه به خاطر اعتقادات مذهبی فرزندانشان را واکسینه نمی کنند، معاف می کند.

تنها سه ایالت کالفرنیا، می سی سی پی و ویرجینیای غربی هستند که دلایل غیر پزشکی را قبول ندارند.

گرایش به جنبش «ضد واکسن» که روز به روز بیشتر می شود به دنبال مقاله ای در یک ژورنال پزشکی در سال ۱۹۹۸ بود که اوتیسم در کودکان را به واکسن مرتبط می ساخت.

این تئوری که بعد ها رد شد و معلوم شد هنوز از سوی بعضی ها مورد قبول است. از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که مکرراً پیشنهاد کرده است که بین واکسن و اوتیسم ارتباط مستقیم وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG