لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( ۲۱ ژوئن)


ملاقات میشل اوباما بانوی اول آمریکا با نلسون ماندلا رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در خانه وی در هوگتون
۲۱ ژوئن ۲۰۱۱
ملاقات میشل اوباما بانوی اول آمریکا با نلسون ماندلا رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در خانه وی در هوگتون ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱

میشل اوباما بانوی اول آمریکا از روز دوشنبه در یک سفر رسمی در قاره آفریقا بسر می برد.

ساشا و مالیا دختران خانواده اول آمریکا و همچنین ماریان رابینسون مادر خانم اوباما، یک خواهر زاده و یک برادر زاده نیز وی را در این سفر یک هفته ای همراهی می کنند.

این چهارمین باری است که میشل اوباما در مقام بانوی اول آمریکا به تنهائی به خارج از کشور سفر کرده است. در همین حال این دومین سفر رسمی خانم اوباما به شمار می رود، سفری که وی شخصاً در یک نوار ویدئوئی از جوانان خواست تا وی را در سفرش دنبال کنند و به گفتگوها بپیوندند.

در واشنگتن، مقامات ارشد می گویند سفر خانم اوباما بانوی اول آمریکا بر مسائل مهمی از جمله آموزش، بهداشت و مشارکت جوانان در سطوح بین المللی به ویژه در رهبری متمرکز خواهد بود.

میشل اوباما که روز دوشنبه ۳۰ خرداد وارد آفریقای جنوبی شده بود، با نلسون ماندلا قهرمان مبارزات ضدنژاد پرستی در آن کشور و رئیس جمهوری پیشین ملاقات کرد.

و در واشنگتن کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما امروز ابتدا با مشاوران ارشد خود در دفتر کارش در کاخ سفید ملاقات خواهد کرد و سپس با رابرت گیتس وزیر دفاع که روزهای آخر خود را در پنتاگون – وزارت دفاع آمریکا – می گذراند؛ ملاقات و گفتگو می کند. این ملاقات ها در پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران صورت می گیرد.

کاخ سفید در آخرین ساعات روز دوشنبه ۳۰ خرداد گفت که پرزیدنت اوباما با رجب طیب اردوغان تلفنی گفتگو کرده است. این گفتگو ها {که پس از سخنرانی بشار اسد صورت گرفت} در ادامه مشورت های ۲ رهبر در مورد تحولات منطقه بود.

رهبران آمریکا و ترکیه در این مسئله توافق دارند که دولت سوریه باید به استفاده از خشونت {علیه شهروندان خود} خاتمه داده و اصلاحاتی را که در احترام به آرمان های دموکراتیک مردم سوریه است انجام دهد.

کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید که رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ترکیه همچنین بر این مسئله مهم توافق دارند که جامعه بین المللی باید همچنان بر اعمال فشار به قذافی برای انتقال به دولتی جدید ادامه دهد، دولتی که بتواند بازتاب خواست های مردم لیبی باشد.

... و سرانجام آن که پرزیدنت اوباما و نخست وزیر ترکیه بر مسئله مهم وجود یک طرح جامع صلح در خاور میانه توافق کامل دارند، طرحی که بتواند صلح و امنیت را در آن منطقه برقرار کند.

از سوی دیگر، «جفری فلتمن» مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور میانه که در سفر خاور میانه بسر می برد قرار است روز چهارشنبه اول تیر ماه در سفر خود به منطقه با سلطان قابوس و یوسف بن علاوی وزیری که مسؤول وزارت امور خارجه عمان می باشد، ملاقات و گفتگو کند.

وی در این سفر با نمایندگان جامعه مدنی آن کشور نیز ملاقات و گفتگو خواهد کرد.

علاوه بر آن «جفری فلتمن» قرار است با مقامات ارشد دولت یمن از جمله ال هادی کفیل ریاست جمهوری، وزیر امور خارجه یمن و اعضای اپوزیسیون آن کشور و همچنین نمایندگانی از جامعه مدنی و دیپلومات ها ملاقات و گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG