لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

یک سال پس از مرگ، جهان سلطان پاپ مایکل جکسون را به یاد می آورد


یک سال پس از آنکه مایکل جکسون به علت مصرف بیش از اندازه داروهای خواب آور در سن ۵٠ سالگی درگذشت، هواداران بی شمار این سلطان پاپ، سالمرگ او را به اشکال مختلف به یاد می آورند.

در توکیو، ۵٠ تن از هواداران ژاپنی مایکل جکسون (یک هوادار برای هر یک از سال های زندگی او) انتخاب شده اند تا یک شب را در «برج توکیو» و در قصر «نورلند» که کلکسیونی از متعلقات او در آن قرار گرفته بگذرانند. این تنها نمایشگاه رسمی در رابطه با مایکل جکسون است که تا کنون به برپا شده است.

این پنجاه نفر از میان بیش از ۱۰ هزار تقاضا کننده انتخاب شده اند که آرزو داشته اند در مراسم منحصر به فرد یادبود مایکل جکسون دربرج توکیو شرکت داشته باشند.

هیرویوکی تاکامارو، مسئول «برج توکیو» می گوید این برنامه ممکن است در فرهنگ غربی کمی عجیب و غریب به نظر بیاید، اما در ژاپن سنتی هست که طبق آن گذراندن زمانی با متعلقات شخص درگذشته ای که او را دوست می داشته اید، بخش مهمی از به جا آوردن یادبود آن فرد به شمار می رود.

درکرانه های غربی آمریکا و در لس آنجلس، هزاران تن از هواداران مایکل جکسون روز پنجشنبه به گورستان «فارست لاون» رفتند تا در کنار مقبره ای که تابوت طلائی این هنرمند فقید درآن قرارداده شده یاد او را گرامی بدارند.

«رندی جکسون» یکی از برادران مایکل جکسون می گوید اعضای خانواده او در نظر دارند تا روز شنبه به «فارست لاون» بروند: «ما همه با هم یک بار دیگر در فقدان مایکل سوگواری خواهیم کرد. من فقط می خواهم از تمام هواداران برادرم که همه عشق و دوستی و دعاهای خود را همواره به سوی ما و مایکل سرازیر کرده اند سپاسگزاری کنم.»

مقامات گورستان «فارست لاون» گفته اند که در طول روز از محل مقبره مایکل جکسون به شدت مراقبت خواهند کرد و دیدارکنندگان می توانند از کنار این مقبره گذشته و گل های خود را در کنار آن قرار بدهند ولی نمی توانند در آنجا باقی بمانند.

علیرغم هشدار پلیس و مقامات امنیتی صدها تن ازهواداران مایکل جکسون فقید پنجشنبه شب را در کنار نرده های آهنی پارک در مقابل مقبره این ستاره موسیقی درگذشته گذرانده اند.

در زادگاه مایکل جکسون، شهر «گری» در ایالت ایندیانا، مادر مایکل جکسون، کاترین، تنها مراسم رسمی یادبود مایکل جکسون را برگزار خواهد کرد. کاترین جکسون که ۸۰ سال دارد در نظر دارد طی این مراسم برای نخستین بار از بنای یادبوی که برای مایکل جکسون ساخته شده است پرده برداری کند.

این بنای یادبود در مقابل خانه محقری که یک روز خانواده جکسون و هفت فرزندشان در آن زندگی می کردند برپا شده است. مکانی که مایکل و خواهر و برادرانش در آنجا متولد شده و بیشتر دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده اند. این خانه هم چنین محلی بوده است که بچه های جکسون بیش از پنجاه سال پیش در آن به تمرین موسیقی پرداخته و زندگی حرفه ای خود را از این خانه آغاز کرده اند.

قرار است مراسم ایندیانا با ترانه We are the world مایکل جکسون پایان پیدا کند و هم چنین بنا برگفته خانواده جکسون سه فرزند مایکل، پرنس ۱۳ ساله، پاریس ۱۲ ساله و بلانکت ۸ ساله در کنار مادربزرگ خود در مراسم خصوصی یادبود پدر خود در «گری» شرکت خواهند کرد.

مراسم ویژه دیگری در روز شنبه در هتل بورلی هیلز در لس آنجلس توسط «جو جکسون» پدر مایکل برگزار خواهد شد که دیگر اعضای خانواده جکسون از جمله برادران او در آن شرکت خواهند داشت. بلیت ورودیه به این مراسم بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار است.

در اعلامیه ای که از سوی برگزار کنندگان این برنامه یادبود منتشر شده است آمده است: «ما کوشیده ایم تا از طریق این مراسم یادبود، دوستان و هواداران و اعضای خانواده جکسون را در کنار هم قرار دهیم تا به این وسیله میراثی را که مایکل از خود بجای گذاشته است گرامی بداریم.»

تئاتر قدیمی «آپالو» Apallo در محله «هارلم» نیویورک، مکانی که یک روز مایکل جکسون خردسال و برادرانش جایزه بهترین هنرمندان نوپا و آماتور موسیقی را از آن خود ساختند روز جمعه برنامه ای به مناسبت سالگرد مرگ مایکل جکسون برگزار خواهد کرد. این تئاتر قدیمی و معروف اخیرا پلاکی را به نام مایکل جکسون در کنار تالار خود نصب کرده است تا به این وسیله از خدمات این هنرمند به جهان موسیقی قدردانی کند.

بعد از ظهر روز جمعه، کشیش «ال شارپتون» یکی از رهبران مذهبی آفریقایی تباران آمریکا و از فعالان حقوق ملی سیاهان در این کشور در لحظه درگذشت مایکل جکسون یک دقیقه سکوت اعلام خواهد کرد: «مایکل جکسون کمک های شایانی به بهبود شرایط تبعیضات نژادی داشته است. او توانست با هنر خود مردم را از هر رنگ و نژاد و مذهبی گرد هم بیاورد. ما می خواستیم به همه نشان دهیم که در شرایط کنونی جهان و وضعیتی که مردم در حال حاضر در آن به سر می برند، مایکل کسی است که ما با سکوت یک دقیقه ای خود همه چیز را به خاطر او متوقف می کنیم تا یادش را گرامی بداریم. او فقط یک خواننده ساده نبود بلکه نیرویی بود که توانست با هنر خود جامعه جهانی را برانگیزد.»

مایکل جکسون روز ۲۵ ژوئن سال گذشته درحالی که روزهای آخر تمرین های پی در پی آمادگی برای کنسرت تازه خود در لندن را می گذراند تا یک بار دیگر به زندگی حرفه ای خود روح تازه ای ببخشد به علت استفاده از دو نوع داروی خواب آور درگذشت.

چند هفته بعد مقامات پزشکی قانونی شهر لس آنجلس اعلام کردند که جکسون به علت استفاده زیاد از داروی «پروپوفول» که توسط پزشک خصوصی او دکتر «کنراد موری» به او تزریق شده و یک داروی خواب آورد دیگر جان سپرده است. پزشک معالج مایکل جکسون در ماه فوریه گذشته در دادگاهی محکوم به قتل غیرعمد مایکل جکسون شد.

در طول یک سالی که از مرگ مایکل جکسون می گذرد، این سلطان بی بدیل موسیقی پاپ توانسته است بیش از یک میلیارد دلار به ثروتی که برای بازماندگان خود بجا گذاشته است اضافه کند.

XS
SM
MD
LG