لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

حکم دادگاه تجدیدنظر؛ پرونده سوءاستفاده جنسی مایکل جکسون دوباره به جریان می‌افتد


مایکل جکسون
مایکل جکسون

دادگاه استیناف ایالت کالیفرنیا، روز جمعه ۱۸ اوت، به نفع دو مردی رأی داد که مدعی هستند در کودکی، مورد سوءاستفاده جنسی مایکل جکسون، خواننده سرشناس آمریکایی قرار گرفتند.

این شکایت در دادگاه بدوی رد شده بود ولی حالا با رأی دادگاه استیناف، می‌تواند بار دیگر به جریان بیفتد.

هیئتی متشکل از سه قاضی از دادگاه تجدیدنظر ناحیه دو کالیفرنیا، گفت که شکایت وید رابسون و جیمز سیفچاک نباید توسط دادگاه بدوی رد می‌شد و آنها می‌توانند از دو‌ شرکت متعلق به مایکل جکسون که در این پرونده در جایگاه متهم قرار دارند، شکایت کنند.

به گفته دادگاه، این شرکت‌ها مسئولیت محافظت از دو شاکی را بر عهده داشتند و باید پاسخگو باشند.

قانون جدید در ایالت کالیفرنیا که به طور موقت، دامنه بررسی پرونده‌های سوءاستفاده جنسی را گسترش داده است، دادگاه استیناف را قادر ساخت تا این شکایت را زنده کند.

این دومین باری است که این شکایت‌ها، که در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط آقای رابسون، و سال بعد توسط آقای سیفچاک مطرح شد، پس از رد شدن در دادگاه، دوباره به جریان می‌افتد.

این دو به دلیل روایت داستان‌های خود در مستند جنجالی شبکه «اچ‌بی‌او» با عنوان «ترک نورلند» که در سال ۲۰۱۹ میلادی پخش شد، شناخته می‌شوند.

جیمز سیفچاک، کارگردان دن رید، و وید رابسون
جیمز سیفچاک، کارگردان دن رید، و وید رابسون

به گفته قاضی که این شکایت‌ها را در دادگاه بدوی رد کرده بود، نمی‌توان انتظار داشت که شرکت‌های مایکل جکسون باید از این کودکان مراقبت می‌کردند. این خواننده سرشناس که در سال ۲۰۰۹ میلادی درگذشت، تنها مالک و سهام‌دار شرکت‌های خود بود.

اما قضات دادگاه استیناف با این حکم مخالفت کردند و گفتند که این شرکت‌ها مسئولیت رفتار اعضای خود را، که در این مورد مایکل جکسون است، برعهده دارند، و می‌توان از آنها در قبال اتهام سوءاستفاده جنسی شکایت کرد.

به گفته این قضات، طرح این ادعا که شرکت در قبال رفتار یکی از اعضا یا سهام‌داران خود هیچ مسئولیتی ندارد، پذیرفتنی نیست.

جاناتان استاین‌ساپیر، وکیل اداره املاک مایکل جکسون، حکم صادر شده را «نا امیدکننده» توصیف کرد و به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفت که این شکایت‌‌ها در گذشته به دلیل عدم ارائه اسناد و مدارک معتبر توسط دو قاضی رد شد و کاملا بی‌پایه ‌و اساس است.

این وکیل با تأکید بر اینکه مایکل جکسون بی‌‌گناه است، افزود که این شکایت‌ها سال‌ها پس از مرگ مایکل جکسون ارائه شد و شاکیان فقط به دنبال پول هستند.

مایکل جکسون
مایکل جکسون

وینس فاینالدی، وکیل آقایان رابسون و سیفچاک، در ایمیلی گفت که آنها از لغو «احکام نادرست قاضی قبلی در این پرونده‌ها را که خلاف قوانین کالیفرنیا بود، و می‌توانست سابقه خطرناکی ایجاد کند، خرسند هستند، اما تعجب نمی‌کنند.»

او با اشاره به اینکه احکام گذشته می‌توانست کودکان زیادی را در ایالت کالیفرنیا، و آمریکا در معرض خطر قرار دهد، گفت که آنها مشتاقانه در انتظار یک محاکمه عادلانه هستند.

احکم صادر شده از سوی دادگاه استیناف، به معنای تأیید اتهامات شاکیان نیست و فقط امکان طرح شکایت از شرکت‌های مایکل جکسون را فراهم می‌کند. در نهایت، هیئت منصفه دادگاه آینده در لس‌آنجلس درباره صحت ادعاها و سرنوشت این پرونده تصمیم خواهند گرفت.

وید رابسون ۴۰ ساله که اکنون طراح رقص است، در سن پنج سالگی، مایکل جکسون را ملاقات کرد. او در سه موزیک ویدیوی این خواننده ظاهر شد. آقای رابسون مدعی است که مایکل جکسون او را طی یک دوره هفت ساله مورد آزارجنسی قرار داده است. آقای سیفچاک که اکنون ۴۵ سال دارد، می‌گوید که در ۹ سالگی مورد سواستفاده مایکل جکسون قرار گرفت.

آسوشیتدپرس معمولاً از افرادی که می‌گویند قربانی آزار جنسی هستند، نام نمی‌برد. اما رابسون و سیفچاک هویت خود را آشکار کردند و مشکلی یا استفاده از نام خود ندارند.

XS
SM
MD
LG