لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

۱۰ سال از مرگ مایکل جکسون سلطان پاپ گذشت


در ۲۵ ماه ژوئن ۲۰۰۹ همزمان با جنبش سبز در ایران، خبر مرگ مایکل جکسون، سلطان پاپ منتشر شد. او که سالها با اعتیاد به داروهای خواب آور دست به گریبان بود به دلیل استفاده بالا از داروی بیهوشی در اثر ایست قلبی در گذشت.

با اینکه جکسون سالها به دلیل اتهامات اذیت و آزار جنسی منزوی شده بود، خبر درگذشت وی سر خط رسانه ها شد.

مرگ جکسون تنها ۳ هفته پیش از بازگشت او به روی صحنه رخ داد چرا که قرار بود ۱۳ ژوئیه تورکنسرتی «This is It» یا « این آخرش است» را با اولین اجرا در لندن آغاز کند.

مایکل جکسون - تبلیغ تور کنسرتی «این آخرش است«
مایکل جکسون - تبلیغ تور کنسرتی «این آخرش است«

مایکل جکسون که از خردسالی به عنوان جوان‌ترین عضو گروه «برادران جکسون» وارد دنیای موسیقی شد در دهه ۱۹۸۰ به اوج شهرت و خلاقیت هنری خود رسید.

رکوردهای زیادی را در زمان خود شکست و با پخش موزیک ویدئوی ترانه « تریلر» به عنوان موزیسین آمریکایی آفریقایی-تباری که مرزهای نژادی را در هم شکست شناخته شد.

خود آلبوم تریلر نیز پرفروش ترین آلبوم در طول تاریخ به شمار می رود.

موزیک ویدئوی «تریلر»

از مایکل جکسون به عنوان یکی از تاثیرگذارترین چهره ها در فرهنگ قرن بیستم میلادی یاد می شود و نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان موفق‌ترین هنرمند ثبت شده است.

محبوبیت جکسون تا به امروز هم ادامه دارد و دوستداران وی به مناسبت دهمین سالروز مرگش در بلوار واشهیر هالیوود از ستاره ای که به نامش نصب شده دیدن کردند.

یکی از طرفداران مایکل جکسون در بلوار مشاهیر هالیوود در کنار ستاره ای که به نامش نصب شده می رقصد

اما این محبوبیت در دهه ۱۹۹۰ با شروع اتهامات اذیت و آزار جنسی او از پسران خردسال خدشه دار شد. با وجود اینکه جکسون تبرئه شد این اتهامات تا آخرین روز زندگی مثل سایه ای او را دنبال کردند و حتی بعد از مرگش با انتشار مستندی به نام « ترک نورلند» شک و تردید در مورد طرز زندگی و ارزشهای اخلاقی این هنرمند باقی مانده.

مستند «ترک نورلند» بر وجه جکسون تاثیر منفی گذاشت و حتی برخی رادیو ها در سراسر جهان دیگر موسیقی او را پخش نمی کنند.

دایان دایموند خبرنگار و نویسنده نیز به مناسبت دهمین سالروز مرگ جکسون کتاب جدیدی را تحت عنوان «حواست باشد عاشق کی میشوی- درون پرونده مایکل جکسون» منتشر کرده است. در این کتاب آمده است که دستکم ۴ نفر از کسانی که در دادگاه سوگند خورده بودند اعتراف کردند که ای کاش به مایکل جکسون رای گناهکار را داده بودند.

دایان دایموند - نویسنده و خبرنگار
دایان دایموند - نویسنده و خبرنگار

او در یک مصاحبه به ۶ مردی که به طور علنی اعلام کردند وقتی بچه بودند مایکل جکسون از آنها سو استفاده جنسی کرده اشاره کرد و گفت شک دارد همه آنها که روایت یکسانی را بازگو می کنند، دروغ می گویند.

دایان دایموند همچنین گفت که با انتشار کتاب از سوی چند نفر تهدید به مرگ شده است. باور او بر این است که طرفداران جکسون برای محافظت از چهره او قاطعند چرا که آنقدر دوستش دارند که نمی توانند چنین ادعاهای تلخی را بپذیرند.

سازمان اداره داراییهای مایکل جکسون به مناسبت دهمین سالروز مرگ این هنرمند نیز بیانیه ای را منتشر کرد که در آن آمده است: «۱۰ سال پیش دنیا هنرمند با استعداد و بشردوست فوق العاده ای را از دست داد. جامعه جهانی برای سوگواری او گرد هم آمدند و در مراسم یادبود و خاکسپاری او شاید بزرگترین جمعیت تماشاگران در یک مراسم زنده بودیم.»

مایکل جکسون در زمان مرگ ۵۰ سال داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG