لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

پنج سال از ناپدید شدن مرموز هواپیمای مسافربری مالزی گذشت؛ شش نظریه مختلف درباره این حادثه


تصویر آرشیوی از تلاش ها برای پیدا کردن هواپیمای ناپدید شده مالزیایی
تصویر آرشیوی از تلاش ها برای پیدا کردن هواپیمای ناپدید شده مالزیایی

پنج سال از معمای ناپدید شدن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی به شمار پرواز MH۳۷۰ می گذرد و هنوز برای این معما پاسخی قطعی پیدا نشده است.

به نوشته روزنامه گاردین، تئوری های مختلفی در این باره ارائه شده که برخی از آنها رد شده و برخی دیگر نیز به واقعیت نزدیک تر است. اما چیزی که مشخص است، این است که هنوز مکان قطعی سقوط این هواپیما، مشخص نیست.

۲۰۱۴ - فرود در شمال

این تئوری بر اساس داده های اولیه ماهواره ای بود که می گفت هواپیمای مالزی به سمت جنوب نرفت، بلکه به سمت آسیای مرکزی پرواز کرد. این نظریه توسط یک شرکت ماهواره ای رد شد و کشف قطعاتی از هواپیما در سواحل آفریقا نیز اشتباه بودن آن را تقویت کرد.

۲۰۱۵ - سقوط در غرب استرالیا در پی کاهش شدید اکسیژن داخل هواپیما

در سال ۲۰۱۵ قطعاتی که بعدا مشخص شد متعلق به هواپیمای پرواز MH۳۷۰ است در سواحل غربی استرالیا کشف شد که نشان دهنده این است هواپیما یکپارچه نبوده و مدل های امواج دریا نیز نشان می داد که قطعات از جنوب اقیانوس هند به غرب استرالیا آورده شد و یک سال بعد نیز قطعات با امواج آب به آفریقا برده شد. محققان می گویند هواپیما در آفریقا سقوط نکرده است چرا که داده های ماهواره ای تنها با انجام یک سفر به جنوب شرق به سمت جنوب اقیانوس هند، مطابقت دارد. در همین حال، برخی کارشناسان این نظریه را مطرح کردند که یک نوع آتش سوزی، یا حادثه دیگر و یا از کار افتادن یک دستگاه باعث شد که هواپیما در جستجوی منطقه ای برای فرود اضطراری بر آید.

این نظریه ادامه می دهد که کاهش شدید اکسیژن داخل هواپیما باعث شد خلبانان و مسافران پیش از سقوط هواپیما از حال بروند و پس از این اتفاق هواپیما مدتی در حالت پرواز خودکار بود و بعد از اتمام سوخت در اقیانوس هند سقوط کرد. این نظریه می گوید خلبان اصلی، کاپیتان زاهاری احمد شاه، تا پایان سفر بیهوش بود. این نظریه همچنان تئوری رسمی دولت مالزی است.

۲۰۱۶ - تغییر عمدی مسیر

محققان آمریکایی و همچنین اداره امنیت پرواز استرالیا در سال ۲۰۱۶ اعلام کردند که شبیه ساز پروازی را در خانه کاپیتان احمد شاه پیدا کردند که با آن مسیری شبیه به مسیری که گمان می رود هواپیمای مسافربری مالزی پیمود را شبیه سازی کرده بود. با این حال، مقامات استرالیایی فورا گفتند که این مدرکی در مورد اینکه کاپیتان هواپیما عمدا مسیر هواپیما را منحرف کرده و یا قصد خودکشی و جنایت داشته، نیست. هیچ وقت تایید نشد که او این مسیر را طراحی کرده بود و خانواده اش نیز می گویند وی «عاشق زندگی» بود. دولت مالزی هم این نظریه را رد کرده و بر نظریه بیهوش شدن او تاکید کرده است.

۲۰۱۷ - تئوری «منطقه دارای اولویت»

دولت استرالیا در سال ۲۰۱۷ جامع ترین گزارش خود را درباره ناپدید شدن اسرار آمیز هواپیمای مسافربری مالزی منتشر کرد. اداره امنیت پرواز استرالیا از سال ۲۰۱۴ حدود ۱۲۰کیلومتر مربع را جستجو کرد و نتوانست هواپیما را پیدا کند. اما دو تئوری ارائه داد.

تئوری نخست همان تئوری بیهوش شدن خلبان هواپیما بود. فرق این این گزارش با تئوری پیشین این بود که برای آن مدرکی نیز ارائه داده بود که «سقوط هواپیما با سرعت بالا و فزاینده» بود، به این معنی که هواپیما در حالت سقوط آزاد و خلبان نیز بیهوش بود.

تئوری دوم مقامات استرالیایی می گفت آنها اطمینان دارند هواپیما در منطقه موسوم به «منطقه دارای اولویت» سقوط کرده است. آنها می گویند این منطقه کوچک ۲۵ هزار کیلومتر مربعی در شمال منطقه ای است که جستجوها را انجام داده اند اما آن را جستجو نکردند و پس از بررسی دوباره شواهد، خواستار جستجو در آنجا شدند.

۲۰۱۸ - تئوری خلبان هوشیار و فرود کنترل شده

در سال ۲۰۱۸ یک شرکت آمریکایی منطقه موسوم به «دارای اولویت» و حتی شمال تر از آن را با امید زیاد جستجو کرد اما نتیجه ای نداشت. پس از جستجوها و بررسی دوباره شواهد، این نظریه مطرح شد که خلبان هوشیار بود و سعی کرد هواپیما را به طور کنترل شده روی آب فرود بیاورد. تتوری منطقه «دارای اولویت» بر این نظریه استوار بود که خلبان بیهوش بود و سوخت هواپیما نیز تمام شده بود و در نتیجه هواپیما با سرعت زیاد سقوط کرده است.

کشف نشدن هواپیما در منطقه مورد جستجو این نظریه را توسط برخی از جمله سیمون هاردی، خلبان بازنشسته، در پی داشت که هواپیما پس از اتمام سوخت به طور کنترل شده فرود آمده و خلبان نیز هوشیار بوده است. اگر هواپیما به طور کنترل شده فرود آمده باشد ممکن است مسافتی تا ۲۰۰ کیلومتر بیشتر از محاسبات پیشین را روی آب طی کرده باشد که توضیح می دهد چرا تاکنون جستجوها نتیجه نداشته است.

یک برنامه مستند در استرالیا، برخی اظهارات خلبانان را پخش کرد که می گویند شاید کاپیتان هواپیما ابتدا از روی عمد مسافران و خدمه هواپیما را بیهوش کرد و سپس با استفاده از تجهیزات شخصی، هوشیار ماند و هواپیما را کنترل کرد. اما مقامات استرالیایی این نظریه و همچنین تئوری فرود کنترل شده هواپیما را رد کردند و می گویند داده های ماهواره ای کاهش پرسرعت ارتفاع هواپیما در لحظات آخر پرواز را نشان می دهد.

۲۰۱۹ - هنوز به پاسخ نزدیک نشده ایم

وزیر حمل و نقل مالزی گفته است اگر پیشنهاد خوبی دریافت کند از ایده آغاز دوباره جستجوها استقبال می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG