لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

راه پيمايی در اعتراض به جنايات باندهای مواد مخدردر مکزيک


راه پيمايی در اعتراض به جنايات باندهای مواد مخدردر مکزيک
راه پيمايی در اعتراض به جنايات باندهای مواد مخدردر مکزيک

هزاران نفر طی يک راهپيمايی در اعتراض به رفتارهای خشونت آميز باندهای مواد مخدر و ناتوانايی دولت مکزيک در توقف آن، وارد مکزيکوسيتی، پايتخت آن کشور شدند.

حدود ۶۰۰ نفر از کوئرناواک به سوی مکزيکوسيتی حرکت کرده و هزاران نفر در اين مسير ۹۰ کيلومتری به آن ها پيوستند. راهپيمايان می گويند از خشونت بی وقفه بين دولت و باندهای مواد مخدر در مناطق شمالی مکزيک، خسته شده اند. آنان می گويند از زمانی که فيليپه کالدرون، رييس جمهوری، هزاران سرباز به اين منطقه اعزام کرد، درگيری های خشونت بار وسعت بيشتری يافته است.

يکی از راهپيمايان می گويد: «مقام های دولتی بايد صدای ما را بشنوند، و بايد برای بهبود اوضاع، درست عمل کنند. ما از اين شرايط و نحوه زندگی مان کاملا دلسرد شده ايم و نمی خواهيم برای خانواده هايمان اتفاقی بيفتد.»

پليس تا کنون تعدادی از رهبران باندهای مواد مخدر را کشته و يا دستگير کرده است، اما از زمان تهاجم نظامی دولت تا کنون، بيش از ۳۵ هزار نفر جان خود را در درگيری های خشونت بار از دست داده اند. يکی ديگر از راهپيمايان می گويد: «مردم ديگر اجازه نخواهند داد که دولت اشتباهات خود را با خون بپوشاند.»

حاوير سيسيليا، شاعر مکزيکی که پسرش به همراه شش تن ديگر در کوئرناواکا به قتل رسيد، راهپيمايی از اين شهر به سوی مکزيکوسيتی را سازمان دهی کرده است.

XS
SM
MD
LG