لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

گزارش: موزه مواد مخدر مکزيکوسيتی جهان کارتلهای زيرزمينی را به نمايش می گذارد


دولت مکزيک مقادير زيادی مواد مخدر و انواع زيادی سلاح و فن آوری های به دست آمده از مبارزات خونين خود با کارتل های قاچاق مواد مخدر را در مکزيکو سيتی به نمايش گذاشته است.

موزه مواد مخدر در شهر مکزيکوسيتی، پايتخت جمهوری فدرال مکزيک، ظرف سه سال گذشته شاهد افزايش روز افزون مجموعه های خود بوده است. اين دوره ای است که فيليپه کالدرون، رئيس جمهوری مکزيک تصميم گرفت با تمام قوا، قدرت کارتلهای مواد مخدر را در هم بشکند.

مردم از سال ۱۹۸۵، از زمان افتتاح موزه اِنِروانتِس در مکزيکوسيتی، به اين موزه می آيند تا از نزديک وسايلی را که اسطوره های قاچاق مواد مخدر از آنها برای استفاده های شخصی و غير شخصی خود استفاده می کردند، از نزديک مشاهده کنند. اين موزه از سلاح های دستی بردره دوزی شده گرفته تا اسلحه های نقره کاری و طلا کاری شده ای را که روزی به قاتلان بزرگ و کلان قاچاقچيان مواد مخدر تعلق داشت، به نمايش می گذارد.

موزه انروانتس با مجموعه ای از وسايل مصادره شده از باندهای قاچاق سراسر مکزيک، شناختی کلی از جهان تاريک کانال های زيرزمينی کارتل های قاچاق مواد مخدر به دست می دهد.

افسر پليس کلاديو مانتِين، راهنمای موزه در مصاحبه ای با خبرگزاری رويترز در مورد موزه می گويد «ما در اينجا با استفاده از آمار کنونی در زمينه نوع فعاليت های اين گروه ها و تشريح عملکرد قاچاقچيان مواد مخدر، طيف گسترده و مجموعه ويژه ای از اطلاعات مربوط به تاريخ شکل گيری پديده قاچاق مواد مخدر در مکزيک را در اختيار مردم می گذاريم. در سالن آخر، بخش فرهنگ مواد مخدر، برخی از ابعاد زندگی شخصی قاچاقچيان مواد مخدر به نمايش گذاشته شده است.»

سلاح های طلا کاری شده، نقره کاری شده، يا جواهر نشان قاچاقچيان و قاتلان مشهور، از آثار بسيار گرانقيمت و نفيس موزه به شمار می روند و در زمره پرطرفدارترين مجموعه ها قرار دارند.

از سه سال پيش به اين سو، با آغاز مبارزه جدی دولت مکزيک با کارتل های عمده مواد مخدردر کشور، بيش از هفتاد هزار فقره سلاح، مصادره شده است، اما تنها سلاح هايی به موزه راه می يابند که از ارزش تاريخی ويژه ای برخوردارند.

مقام های ارتش مکزيک می گويند، اين موزه از يکسو نشان می دهد که دولت تا چه حد توانسته است در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر در کشور موفق باشد و از سوی ديگر ياد کسانی را که جان خود را حين انجام وظيفه از دست می دهند، گرامی می دارد.

XS
SM
MD
LG