لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

پنج نکته درباره نامزد پیروز انتخابات مکزیک؛ «آندره» نه پوتین است، نه چاوز


در انتخابات روز شنبه ریاست جمهوری مکزیک، حزب انقلابی نهادین، حزب حاکم پس از دهه ها سال حکومت را به آندره مانوئل لوپز ابرادور، نامزد چپ و عوامگرای کشور واگذار کرد.

روزنامه نگاران به همانندی های لوپز با ترامپ اشاره کرده اند و او را ترامپ مکزیک می نامند.

تاکید برناسیونالیسم، مبارزه جوئی و سیاستهای مردم پسند، وجوه مشترک این دو را تشکیل می دهد هرچند آقای لوپز وعده داده است در دفاع از منافع ملی کشورش با ترامپ دست و پنجه نرم کند.

روزنامه نیویورک تایمز با برشمردن و توضیح پنج نکته، آنها را در پیروزی لوپز تاثیر گذار قطعی می داند.

دست رد به سینه وضع موجود

حزب انقلابی نهادین از سال ۱۹۲۹ حکومت را در دست داشته و تنها در سال ۲۰۰۰ با پیروزی وینسته فاکس از حزب اقدام ملی، برای یک دوره حزب حاکم ریاست جمهوری را از دست داد. حزب انقلابی نهادین در ریشه کنی فقر و فساد و جرائم سازمان یافته موفق نبود و وضع موجود برای رای دهندگان مکزیکی غیر قابل تحمل شده بود.

ترامپ به عنوان یک عامل

دونالد ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ مدام مهاجران مکزیکی به آمریکا را مورد انتقاد قرار می داد، وعده کشیدن دیوار میان دو کشور را داد، قول داد پیمان نفتا با دو کشور همسایه، کانادا و مکزیک را لغو کند یا مورد بازنگری قرار دهد و در پی حضور در کاخ سفید تعرفه های سنگینی برکالاهای صادراتی مکزیک وضع کرد.

رئیس جمهوری مکزیک از زمان تصدی آقای ترامپ دیداری با او نداشته است.

چالش های عظیم پیش رو

فساد مزمن و نهادینه شده،گسترش خشونتها، قاچاق و جنایات سازمان یافته، یعنی همان عواملی که لوپز با انگشت نهادن بر آنها موجبات پیروزی خود را رقم زد اکنون به معضل و چالش پیش روی او تبدیل می شوند.

علاوه بر اینها آقای لوپز باید به وعده خود در زمینه ریشه کنی فقر تا حدی عمل کند.


شکل دهی دوباره به سپهر سیاسی کشور

با پیروزی لوپز به سیاست دوحزبی مکزیک که طی دهه ها معمول بوده است پایان داده می شود.

هر دو حزب موجود-حزب انقلابی نهادین و حزب اقدام ملی- از نامزد چپ شکست خوردند و اکنون این امکان وجود دارد که حزب انقلابی نهادین برای چند دوره از قدرت دور بماند و عرصه برای حزب اقدام ملی باز تر شود.

نگرانی سرمایه گذاران

مخالفان، لوپز را به چاوز رهبر چپگرای پیشین ونزوئلا تشبیه می کردند که اگر روی کار بیاید اقتصاد کشور را به منجلاب فساد و تباهی می کشاند.گاه نیز در قدرت طلبی به پوتین همانند می شد و حالا آقای لوپز باید سرمایه گذاران را مجاب سازد که نه چاوز است و نه پوتین، بلکه با کسب و کار و سرمایه گذاری رابطه ای دوستانه خواهد داشت.

وی در سخنان یکشنبه شب تمایل به پیشبرد چنان سیاستی را به نمایش گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG