لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۷

رییس جمهوری مکزیک می خواهد فروش تسلیحات تهاجمی آمریکا ممنوع شود


فلیپیه کالدورن، رییس جمهوری مکزیک، از قانون گزاران آمریکا خواسته است برای متوقف ساختن جریان ورود اسلحه از مرز آمریکا و رسیدن آن به دسته ها و کارتل های مواد مخدر در مکزیک، ممنوعیت فروش سلاح های تهاجمی را دوباره برقرار کنند.

کالدرون این درخواست را روز پنجشنبه در اجلاس مشترک کنگره آمریکا عنوان کرد و گفت بیش از ۸۰ درصد از ۷۵ هزار قبضه تفنگ و تسلیحات تهاجمی که در سه سال گذشته در مکزیک توقیف شده، از آمریکا آمده است.

رهبر مکزیک گفت افزایش خشونت در کشور او حدودا زمانی آغاز شد که کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۴ اجازه داد مدت ممنوعیت فروش سلاح های تهاجمی منقضی شود.

این ممنوعیت، که در سال ۱۹۹۴ به اجرا در آمد، ۱۹ نوع اسلحه نظامی و نیمه خودکار، از جمله آ ک – ۴۷ و یوزی، را غیر قانونی می ساخت.

پرزیدنت کالدرون همچنین از کنگره آمریکا خواست به اصلاح قانون مهاجرت بپردازد، و بر نیاز به اصلاح آنچه آ نرا یک «سیستم ورشکسته و ناکافی» توصیف کرد، تاکید گذاشت.

او گفت مکزیک برای کاهش موارد مهاجرت و فراهم آوردن امکاناتی برای تشویق مردم به ماندن در کشور، بیشترین تلاش خود را در جهت به وجود آوردن فرصت ها و شغل انجام می دهد.

کالدرون همچمنین به قانون گزاران گفت او با قانون بحث انگیر مهاجرت که به تازگی در ایالت مرزی آریزونا به تصویب رسید، به شدت مخالف است.

او روز چهارشنبه در دیدار با پرزیدنت اوباما نیز درباره این قانون بحث کرد.

دولت کالدرون به مکزیکی ها هشدار داده است که اگر به آریزونا سفر کنند، ممکن است با یک جو سیاسی ناسازگار روبرو شوند.

XS
SM
MD
LG