لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

رئيس جمهور جدید مکزيک سوگند یاد کرد


پينا نيه تو، سياستمدار جوان مکزيک از روز شنبه با به جای آوردن مراسم سوگند مقام رياست جمهوری مکزيک را رسماً در دست گرفت. آقای پينا نيه تو با وعده پيشبرد اقتصاد مکزيک و زدودن چهره کشور از کارتل های مواد مخدر کار خود را آغاز کرد.

فيليپه کالدرون، رييس جمهوری مکزيک از روز شنبه رسماً قدرت را به انريکه پينا نيه تو واگذار کرد.

کالدرون دقايقی پس از نيمه شب در مراسمی کاملاً رسمی در کنگره مکزيک با حضور گارد تشريفاتی و اعضای کابينه دولت جديد پرچم ملی مکزيک را به دست پينا نيتو، سياستمدار جوان و منتخب مردم کشور سپرد.

انريکه پينا نيتو، رييس جمهوری جديد مکزيک، عضو حزب انقلاب بنيادين، دارای پشتوانه غنی ای از حمايتهای دانشجويی است. حزبی که تا سال ۲۰۰۰ به مدت ۷۰ سال حکومت مکزيک را در اختيار داشت.

او در مبارزات انتخاباتی مکزيک، نماد سيمای نوينی از حزب انقلاب بنيادين تلقی می شد. اين حزب می گويد پس از شکست در انتخابات رياست جمهوری ۱۲ سال پيش، مواضع خود را مورد تجديد نظر قرار داده و ساختارش را بازسازی کرده است.

گفته می شود، حزب انقلاب بنيادين، با انواع و اقسام ترفندها همچون برگزاری انتخابات تقلبی و شعارهای عوام پسندانه توانسته بود ۷۱ سال خود را در قدرت نگهدارد.

اما پينا نيه تو، در سرتاسر مبارزات انتخاباتی اش قول داده است که به صورت دموکراتيک و با شفافيت کامل حکومت کند.

مراسم تحليف او در کنگره، و سپس سخنرانی اش در کاخ رياست جمهوری به دور از تشريفات گسترده، اما با پوشش امنيتی کامل برگزار شد.

در اين ميان احزاب چپ گرای مکزيک نيز قول داده بودند، اينبار خلاف مراسم تحليف کالدرون در مقابل کنگره اجتماع نکنند و دست به تظاهرات گسترده نزنند.

پينا نيه تو، رييس جمهوری ۴۶ ساله و خوش سيمای مکزيک روز جمعه کابينه خود را معرفی کرد. در ترکيب کابينه او، چندين نفر از اعضای قديمی و جديد تحصيلکردۀ خارج در حزب انقلاب بنيادين و برخی از اعضای کابينه آقای کالدرون حضور دارند.
XS
SM
MD
LG