لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

سه روز عزای عمومی در مکزيک به دليل کشته شدن ۵۰ نفر توسط قاچاقچيان مواد مخدر


سه روز عزای عمومی در مکزيک به دليل کشته شدن ۵۰ نفر توسط قاچاقچيان مواد مخدر
سه روز عزای عمومی در مکزيک به دليل کشته شدن ۵۰ نفر توسط قاچاقچيان مواد مخدر

پس از کشته شدن بيش از پنجاه تن در حمله مردان مسلح به يک کازينو در شهر شمالی مونتری در مکزيک، فيليپ کالدرون، رييس جمهوری اين کشور، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

روز شنبه آقای کالدرون از محل حادثه ديدن کرد و حمله خشونت بار مردان مسلح و قاچاقچيان مواد مخدر به مردم را محکوم کرد.

به گفته مقامات در فيلمهای بازبينی شده از دوربين های مخفي حدود هشت مرد مسلح ديده شده اند. مکزيک برای يافتن رد پای مردان مسلح، دو ميليون و چهارصد هزار دلار جايزه تعيين کرده است. آقای کالدرون در سخنرانی تلويزيونی روز جمعه آمريکا را نيز سرزنش کرد.

به گفته آقای کالدرون مصرف بالای مواد مخدر در آمريکا، به گروههای قاچاق مواد مخدر سود بالايی رسانده و سلاحهای آمريکايی نيز توسط اين گروه ها مورد استفاده قرار می گيرند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در بيانيه ای از مقام های مکزيک خواست به مبارزه مشترک عليه قاچاق مواد مخدر که تهديدی برای دو کشور محسوب می شود، ادامه دهند.

در همين حال وزارت دادگستری آمريکا اعلام کرد يکی از متهمان قتل سه تن از وابستگان کنسولگری آمريکا در مکزيک، به آمريکا باز فرستاده شد.

مقامات آمريکايی می گويند «ميگوئل آنجل ناوارز» روز جمعه در دادگاهی در ال پاسو، شهری در جنوب غربی ايالت نيومکزيکو، حاضر شد.

ناوارز از اعضای يک باند بوده و به همکاری در قتل سه تن از اعضای کنسولگری آمريکا در سال ۲۰۱۰ متهم است. از جمله اتهامات ديگر ناوارز، پولشويی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و تجارتهای غيرقانونی است.

در سال ۲۰۰۶، فيليپ کالدرون، رييس جمهوری مکزيک، با همياری ارتش اين کشور گروه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تاسيس کرد. از آن زمان تاکنون بيش از ۴۱ هزار نفر در خشونتها و درگيريهای مبارزه با گروههای قاچاق مواد مخدر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG