لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

نشست رهبران مالی گروه ٢٠ در مکزيکوسيتی


نشست وزيران دارايی و روسای بانک های مرکزی اقتصادهای اصلی جهان موسوم به گروه بيست، روز يکشنبه، در مکزيک برگزار شد. نگرانی جهانی از بحران فزاينده بدهی در اروپا و آنچه پرتگاه مالی در آمريکا خوانده می شود، بر اين نشست دو روزه سايه افکنده بود.

در نشست دو روزه کشورهای موسوم به جی بيست در مکزيکوسيتی که چند روز قبل از انتخابات رياست جمهوری آمريکا برگزار شد، رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان ، تيموتی گايتنر وزير دارايی آمريکا و گيدو ماتنگا وزير دارايی برزيل شرکت نداشتند.

گرچه رهبران مالی جهان در همايش سالانه صندوق بين المللی پول که اخيراً در توکيو برگزار شد توجه بيشتری به بحران فزاينده بدهی در اروپا، به ويژه در يونان و اسپانيا، نشان دادند، نشست روز يکشنبه گروه بيست در مکزيکوسيتی، بيشتر بر شرايط مالی در آمريکا تمرکز داشت.

حوزه آنتونيو ميد، وزير دارايی مکزيک در مصاحبه مطبوعاتی در حاشيه اين همايش، نگرانی جهانی از آنچه پرتگاه مالی در آمريکا خوانده می شود را يکی از مسائل اصلی در اين نشست دانست. پرتگاه مالی اصطلاحی است که وضعيت دولت آمريکا را در پايان سال جاری نشان خواهد داد، يعنی زمانی که قانون کنترل بودجه مصوب سال ۲۰۱۱ برای کاهش هزينه ها و افزايش ماليات ها به صورت خودکار به اجرا گذاشته خواهد شد؛ مگر آن که کنگره آمريکا تا اول ژانويه سال ۲۰۱۳ نسبت به کاهش هزينه ها اقدام کند.

در همين حال در جلسه های اخير، آمريکا با اعتماد گفته است که می تواند برای کاهش کسری بودجه و مهار بدهی به توافق سياسی لازم دست يابد.

جيم يونگ کيم رئيس بانک جهانی در حاشيه اين نشست جهانی همدردی خود را با آسيب ديدگان توفان سندی در آمريکا ابراز کرد.

رهبران مالی جهان در نشست جی بيست در خصوص مقررات شديدتر برای کنترل بانک های جهانی که بتواند از بروز بحران های مالی اجتناب کند، بحث و تبادل نظر کردند. وزير دارايی ژاپن در اعتراض به اين گونه مقررات در حاشيه نشست گفت: جامعه جهانی بايد بين اجرای مقررات و رشد اقتصادی تعادل ايجاد کند.
XS
SM
MD
LG