لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

واکنش به اعدام مجرم مکزیکی در تکزاس


یک شهروند مکزیک درتکزاس اعدام شده است. این تصمیم به رغم تقاضای دولت مکزیک و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، اتخاذ و اجرا شد.

ادگار تامایو دیرگاه چهارشنبه از راه تزریق اعدام شد. اعدام وی در پی عدم موافقت دیوان عالی آمریکا با صرفنظر کردن از اجرای این حکم اعدام، انجام شد.

تامایو در روند دادرسی رسیدگی به اتهاماتش محکوم شده بود. وی در سال ۱۹۹۴ و در پی بازداشت به اتهام سرقت، یک مامور پلیس را به ضرب گلوله هفت تیری که در شلوارش پنهان کرده بود، کشت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، ریک پری، فرماندار تکزاس، و گرگ ابوت، دادستان کل آن ایالت را ترغیب کرد و کوشید آنها را متقاعد کند که در مورد حکم اعدام تامایو تجدید نظر کنند و بلکه منصرف شوند، اما موفق نشد.

دولت مکزیک اوایل هفته جاری طی بیانیه ای گفت که اعدام تامایو نقض آشکار موازین بین المللی توسط آمریکاست. شماری از شهروندان مکزیکی تبار تکزاس در اعتراض به اجرای حکم اعدام به تجمع و تظاهرات دست زدند.

گفتنی است که در سال ۲۰۰۴ دستگاه قضایی جامعه جهانی خواهان تجدید نظر ایالات متحده در خصوص تصمیم به اجرای حکم اعدام ۵۳ شهروند مکزیکی از جمله تامایو شد. سبب این تقاضا این عنوان شده بود که این گروه از متهمان از حقوق کنسولی خود ناآگاه بوده اند.
XS
SM
MD
LG