لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

آغاز جشنواره «روز مردگان» با رژه کاترینا؛ به پیشواز هالووین مکزیکی


رژه «کاترینا» در مکزیکو سیتی
رژه «کاترینا» در مکزیکو سیتی

صدها زن در پایتخت مکزیک، در لباس «کاترینا» (Catrina)، بانوی اسکلتی با آرایش شدید در رژه سالانه ای در مکزیکو سیتی به استقبال «روز مردگان» رفتند.

در این مراسم سه روزه که از روز یکشنبه آغاز شد، زن ها و دخترها در گروه های سنی مختلف که لباس های رنگارنگ به تن داشتند، صورت خود را طوری آرایش کرده بودند که نمایانگر «کاترینا» باشد.

کاترینا یک نماد سنتی مکزیکی است که گفته میشود «خوزه گوئادالوپ پوسادا» نقاش و نگارگر معروف مکزیکی آن را بین سالهای ۱۹۱۰ و ۱۹۱۳ خلق کرد.

از آن به بعد کاترینا که یک اسکلت زن با کلاه و لباس های فاخر و برازنده است، در مکزیک به نماد مرگ تبدیل شد که البته به سنت های آزتک ها نیز مرتبط می شود.

«روز مردگان» سنتی پیش از ورود سفیدپوستان به قاره آمریکا است و به اعتقاد پژوهشگران، به دوران تمدن های آزتک و مایاها باز می گردد؛ روزی است که مردم مکزیک تولد و مرگ را جشن می گیرند.

در این جشنواره که از روز ۳۱ اکتبر آغاز و تا ۲ نوامبر ادامه دارد، شهروندان مکزیکی و دیگرانی که برای شرکت در این مراسم به مکزیکو سیتی آمده اند، به قبرستان ها سر می زنند، و بر سر آرامگاه های دوستان و اقوامشان گل گذاشته و دعا می خوانند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG