لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

حکم ۳ سال حبس برای مقصران متروپل؛ مقایسه با «احکام شدید» صادره برای معترضان


فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان
فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان

دادستان اهواز از صدور حکم ۳ سال حبس تعزیری و پرداخت دیه برای مقصران حادثه متروپل آبادان خبر داد.

به گفته صادق جعفری چگنی محکومان هر یک به «سه سال حبس تعزیری و پرداخت دیه به خانواده و ورثه جانباختگان حادثه، اقامت اجباری، انفصال از خدمات دولتی و عمومی، لغو پروانه اشتغال و منع اشتغال در حرفه مهندسی ساختمان» محکوم شده‌اند.

به گفته دادستان اهواز، تاکنون ۱۰ نفر از محکومان دوران حبس خود را سپری می‌کنند و حکم جلب بقیه افراد نیز «در اسرع وقت» اجرایی خواهد شد.

در احکام صادر شده، بیشتر افراد «نیم درصد» مقصر شناخته شده‌اند و بیشترین درصد تقصیر «دو و نیم درصد» بوده است که دیه نیز بر همین اساس پرداخت خواهد شد.

در گزارش منتشر شده اشاره‌ای به حسین عبدالباقی، مالک متروپل، نشده است.

پس از فروریختن ساختمان متروپل، مقامات قضایی و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش‌هایی مبنی بر «مرگ حسین عبدالباقی» مالک هلدینگ سازنده این برج منتشر کردند اما درگذشت ناگهانی دکتر پیوند علامه، پزشکی که گفته می‌شد هویت جسد ‎حسین عبدالباقی را تأیید نکرد، به تردیدها در مورد مرگ مالک متروپل دامن زد.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار مقیم آلمان که از پشت پرده این ماجراها نوشته بود، پس از صدور احکام نهایی آن را با صدور حکم اعدام برای اتهام‌هایی چون آتش زدن سطل زباله یا بستن خیابان در اعتراضات اخیر مقایسه کرد.

مجتمع تجاری «متروپل» ظهر روز دوم خردادماه در آبادان، فرو ریخت و جان دستکم ۴۳ نفر را گرفت.

در پی فرو ریختن متروپل، گروهی از مردم آبادان و شماری از شهر‌های دیگر ایران برای چند شب متوالی تجمعات اعتراضی برگزار کردند و شعار‌های ضد حکومتی سر دادند.

XS
SM
MD
LG