لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

آنگلا مرکل خواستار آزادی دو شهروند آلمانی زندانی در ايران شد


آنگلا مرکل خواستار آزادی دو شهروند آلمانی زندانی در ايران شد
آنگلا مرکل خواستار آزادی دو شهروند آلمانی زندانی در ايران شد

گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، روز جمعه از همتای ايرانی خود خواست با وساطت در ماجرای بازداشت دو تبعه آلمانی در تبريز نسبت به آزادی آنها اقدامی لازم، بعمل آورد.

وزير خارجه آلمان در بروکسل به خبرنگاران گفت: «لحظاتی پيش با منوچهر متکی صحبت کردم و از او درخواست کردم به فوريت شخصاً برای آزادی دو شهروند آلمانی تلاش کند تا آنها هر چه سريعتر به کشور خود، بازگردند.»

وزيران خارجه ايران و آلمان در حاشيه جلسه ای که برای برقراری ثبات در پاکستان در بروکسل تشکيل شده بود، با يکديگر ملاقات کردند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نيز خواستار آزادی دو شهروند آلمانی شد.

اما غلامحسين محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران، در گفت‌ و گو با خبرنگاران گفت دو شهروند آلمانی بازداشت شده در تبريز به جرم خود، اعتراف کرده‌اند.

دادستان کل ايران گفت که اين دو تبعه خارجی با رواديد توريستی در تبريز حضور داشتند و بدون مدرک خود را خبرنگار خوانده و با خانواده سکينه محمدی آشتيانی ارتباط، بر قرار کرده بودند.

آقای اژه‌ای گفت با توجه به ارتباطاتی که اين دو تبعه خارجی با جريان‌های معاند خارج از کشور داشتند، در ايران دنبال اهداف خاصی بودند که به محض اثبات اين موضوع دستگير شدند و هم اکنون نيز در بازداشت، به‌ سر می‌برند.

به گفته دادستان کل ايران اين دو نفر به استفاده از عنوان جعلی خبرنگاری، اعتراف کرده اند.

XS
SM
MD
LG