لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

آنگلا مرکل از چین می خواهد واردات نفت ایران را متوقف کند


آنگلا مرکل از چین می خواهد واردات نفت ایران را متوقف کند
آنگلا مرکل از چین می خواهد واردات نفت ایران را متوقف کند

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولتی ارشد آلمانی گزارش می دهد که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از سفر پیش روی خود به چین در هفته جاری، به عنوان فرصتی برای ترغیب پکن به کاهش واردات نفت از ایران استفاده خواهد کرد.

این مقام ارشد آلمانی روز سه شنبه گفت اگر چین در حمایت از تحریم های بین المللی و ممنوعیت های جدید اتحادیه اروپا درمورد خرید نفت خام ایران، واردات نفت از ایران را کاهش دهد، اقدام خوبی خواهد بود.این مقام دولتی آلمان که نخواست نامش فاش شود گفت اطمینان از این که چین واردات نفت را افزایش نمی دهد و خسارت ایران در اروپا را جبران نمی کند، به نفع آلمان است.

چین و هند که روی هم رفته حدود یک سوم از صادرات نفت ایران را می خرند می گویند برنامه ای برای کاهش واردات نفت از ایران ندارند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه به چین سفر می کند و محور اصلی گفت و گوهایش با مقامات چینی، اعتمادسازی تجاری میان دو طرف است.

اتحادیه اروپا هم گام با جامعه جهانی برای وادار کردن ایران به توقف برنامه های اتمی اش، تحریم های جدیدی را علیه تهران وضع کرده است و قرار است از اول ژوئیه، آغاز تابستان، واردات نفت از ایران را متوقف سازد.

چین از هم پیمانان بزرگ تجاری با ایران است و همواره با تحریم های جهانی علیه تهران مخالفت کرده است.

پکن تصمیم اتحادیه اروپا برای توقف خرید نفت ایران را «غیرسازنده» توصیف کرده است.

کارشناسان می گویند وضعیت جدید، به خریداران عمدتا آسیایی نفت ایران امکان می دهد تا بر سر بهای نفت با ایران چانه زنی کنند.

XS
SM
MD
LG