لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (ششم ژوئن)


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان

دیدار رسمی صدراعظم آلمان شامل مراسم رسمی ورود، گفتگوهای دو جانبه و یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک توسط پرزیدنت اوباما و خانم مرکل خواهد بود. علاوه بر آن، از سوی رئیس جمهوری و میشل اوباما بانوی اول آمریکا نیز یک ضیافت شام رسمی به افتخار آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و همسرش یوآخیم سائر در کاخ سفید برگزار خواهد شد.

خانم مرکل در این دیدار بالاترین نشان غیر نظامی آمریکا را از پرزیدنت اوباما در کاخ سفید دریافت می کند. با این همه، دریافت این نشان افتخار همزمان با آنست که ایالات متحده آمریکا و آلمان در تقلای دستیابی به موافقت هائی در باره مسائل مختلف از سیاست خارجی گرفته تا مسئله اقتصادی می باشند.

پرزیدنت اوباما بالاترین نشان افتخار غیر نظامی ایالات متحده آمریکا را هنگام برگزاری شام رسمی به خانم مرکل اهداء خواهد کرد. این نشان در سال گذشته به خانم مرکل اهداء شده بود اما وی نتوانست در مراسم دریافت نشان در کاخ سفید حضور یابد.

سفر رسمی خانم مرکل، چهارمین سفر رسمی رهبر یکی از کشورهای خارجی به آمریکا در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت اوباماست. از سال ۱۹۹۲ میلادی تا بحال، این نخستین باری است که یکی از رهبران آلمان از آمریکا رسماً دیدار می کند. در آن سال – ۲ سال پس از بهم پیوستن آلمان شرقی و آلمان غربی – پرزیدنت ریچارد وُن وایزکر* رسماً از واشنگتن دیدار کرد.

رویدادهای خاور میانه و آفریقای شمالی و آرمان های مردم آن کشورها در دستیابی به دموکراسی، جاه طلبی های اتمی جمهوری اسلامی ایران، طرح قانونی کنار گذاشتن برنامه اتمی آلمان تا سال ۲۰۲۲ میلادی و برنامه ریزی انرژی اقتصادی در آن کشور در چارچوب مذاکرات رهبران ۲ کشور قرارخواهد داشت.

منابع مورد استفاده:

اطلاعیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید

آژانس خبری فرانسه

روزنامه بین المللی لوموند – چاپ پاریس

اشپیگل بین المللی ( وب سایت)

XS
SM
MD
LG