لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

دادگاه انقلاب دایی مهسا امینی را به ۶۴ ماه زندان و دو سال منع خروج از کشور محکوم کرد


صفا عائیلی، دایی مهسا امینی
صفا عائیلی، دایی مهسا امینی

یک منبع حقوق بشری از محکومیت صفا عائیلی، دایی مهسا امینی به بیش از پنج سال زندان به علاوه مجازات‌های تکمیلی توسط دادگاه انقلاب اسلامی سقز خبر داد.

بنا بر گزارش وب‌سایت «هه‌نگاو» در روز یک‌شنبه ۲۲ بهمن، شعبه یکم دادگاه انقلاب اسلامی سقز صفا عائیلی را که در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، توسط نهادهای اطلاعاتی در سقز بازداشت شده بود، در مجموع به «پنج سال و چهار ماه و ۱۷ روز حبس تعزیری» و مجازات‌های دیگری از جمله «منع خروج از کشور و نوشتن درباره نیروهای حکومتی» محکوم کرد.

در جزئیات این حکم آمده است که صفا عائیلی برای اتهام «مشارکت در اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی» به «سه سال و شش ماه و یک روز حبس تعزیری» و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به «هفت ماه و ۱۶ روز» و همچنین برای اتهام «اهانت به خامنه‌ای» به «۱۵ ماه و یک روز حبس محکوم شده، که از این میان «مجازات اشد» با در نظر گرفتن «ایام قبلی بازداشت» قابل اجرا است.

همچنین در این گزارش عنوان شده که مطابق «ماده هفت قانون مجازات حبس تعزیری سال ۱۳۹۹، یک سوم از مجازات اشد» صفا عائیلی به شرط «عدم معاشرت با بازداشت‌شدگان سالگرد» مهسا امینی، «به مدت سه سال تعلیق شده»، منوط به این که او خودش را «هر سه ماه» یک بار «به اداره اطلاعات» معرفی کند و «سه دوره تربیتی، اخلاقی و مذهبی» بگذراند.

شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به ریاست جواد مصطفایی همچنین دایی دادخواه مهسا امینی را به «دو سال منع خروج از کشور» محکوم کرده است.


در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده که صفا عائیلی به نوشتن «برداشت شخصی خود» در قالب مقاله از کتاب «زندگی‌نامه یکی از نیروهای سرکوبگر حکومتی» که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ۱۴۰۱کشته شده، و ارائه آن به دادگاه و همچنین «انتشار صوت در یکی از شبکه‌های مجازی پرمخاطب شهرستان سقز» محکوم شده است.

صفا عائیلی ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ در آستانه سالگرد خواهرزاده‌اش مهسا (ژینا) امینی، توسط مأموران اداره اطلاعات سقز بازداشت شد و پس از ۴۲ روز بازداشت موقت، به قید وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی، به طور موقت از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

با وجود افزایش فشار بر خانواده‌های دادخواه در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات سراسری، مادر و پدر مهسا در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که برای او مراسم سالگرد خواهند گرفت.

در همین رابطه، امجد امینی، پدر مهسا امینی به صدای آمریکا گفته بود: «امروزه همه می‌دانند که مهسا فقط متعلق به خانواده امینی نیست و او دختر ایران است و متعلق به تمام کشور است و همه دوستداران مهسا به مثابه خانواده‌‌اش هستند. بنابراین مردم هر طور تصمیم بگیرند ما مطیع‌شان هستیم.»

در جریان برگزاری مراسم سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، یک شهروند در سقز از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم مأموران حکومتی قرار گرفت و ده‌ها تن بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG