لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۵

سايت مگاآپلود به اتهام نقض قوانين حق تأليف مسدود شد


سايت مگاآپلود به اتهام نقض قوانين حق تأليف مسدود شد
سايت مگاآپلود به اتهام نقض قوانين حق تأليف مسدود شد

اداره آگاهی فدرال آمريکا- اف بی آی- و وزارت دادگستری ايالات متحده روزپنجشنبه وبسايت «مگاآپلود» را بستند، و هکرهای ناشناس هم در واکنش به اين امر، به چندين وبسايت دولت آمريکا و سايتهای شرکتهای فيلم و موسيقی حمله کردند و آنها را از دسترس خارج کردند.

سايت «مگاآپلود» که برای به اشتراک گذاشتن فايل های کامپيوتری به کار می رفت به اتهام نقض قوانين حق تأليف، مسدود شد.

روز پنجشنبه در پی بسته شدن اين وبسايت پرطرفدار به اتهام نقض قانون حق مالکيت معنوی، «کيم اشميت» معروف به «کيم دات کام» و «ماتياس اورت من» دو بنيانگذار مگاآپلود به درخواست مقامهای آمريکايی، در نيوزيلند دستگير شدند و مبالغ هنگفتی پول و چند قبضه اسلحه نيز از خانه آنها توقيف شد.

در همين حال گروهی موسوم به هکرهای ناشناس که ظاهراً از بسته شدن «مگاآپلود» خشمگين بودند، در واکنش، به وبسايتهای دولت آمريکا، از جمله اف بی آی و وزارت دادگستری، حمله کردند و آنها را از دسترس خارج کردند.

علاوه بر اين، هکرهای ناشناس به وبسايت شرکتهای فعال در زمينه فيلم و موسيقی از جمله «يونيورسال ميوزيک» و انجمن صنعت ضبط ترانه و انجمن صنعت فيلم، حمله کردند.

با اينحال اغلب اين وبسايتها بويژه سايتهای دولتی در اولين ساعتهای روز جمعه مجددا فعاليت خود را از سر گرفتند.

هکرهای ناشناس در حمله های خود اغلب با استفاده از تکنيکی به نام «دی داس» ترافيکی مصنوعی از مراجعه کنندگان به سايتهای مورد نظر ايجاد می کنند، به اندازه ای که سرور ميزبان آن سايت نمی تواند پاسخگوی سيل مراجعه کنندگان باشد و در نتيجه سايت از دسترس خارج می شود. اف بی آی می گويد: در حال بررسی اين موضوع است که چرا وبسايتهای اف بی ای، وزارت دادگستری آمريکا و چندين سايت صنعت سرگرمی پس از بسته شدن يکی از بزرگترين سايتهای اشتراک فايل در روز پنجشنبه، هدف حمله قرار گرفتند؟

وزارت دادگستری و اف بی آی پس از بستن سايت اشتراک فايل «مگاآپلود» و دستگيری بنيانگذاران و مديران آن در بيانيه ای گفتند: اين اقدام بخشی از بزرگترين موارد پيگيری جنايی حق تأليف است که تاکنون در ايالات متحده انجام شده و هدف اين است که سو استفاده از سايتهای ارائه دهنده خدمات ذخيره و اشتراک فايل به منظور تسهيل نقض حق مالکيت معنوی، متوقف شود.

در صورت محکوميت متهمان سايت «مگاآپلود» آنها با مجازات تا ٢۰ سال زندان مواجه خواهند شد.

بگفته مقامهای آمريکايی، سايت «مگاآپلود» به دارندگان حق تأليف آثار هنری بيش از ۵۰۰ ميليون دلار خسارت زده است.

وبسايت «مگاآپلود» به کاربران خود اجازه می داد فايلهای بزرگی را برای به اشتراک گذاشتن، روی آن ذخيره کنند.

مقامهای فدرال می گويند: اين وبسايت با استفاده از اين توانايی، آثاری از جمله فيلمهای هاليوودی را که حق تأليف دارند به رايگان در دسترس، قرار می داد، حتی گاهی پيش از آنکه اين فيلمها در سينما اکران شوند.

اما اين شرکت و بسياری از حاميان مشهور آن می گويند: وبسايت «مگاآپلود» عمدتا برای انتقال فايلهای قانونی استفاده می شد.

اين اتفاقات روز پنجشنبه در حالی رخ داد که يک روز پيش از آن کنگره آمريکا دو طرح جنجالی خود برای جلوگيری از سرقتهای اينترنتی را در پی اعتراضهای گسترده به اين طرحها، از دستور کار خارج کرد.

XS
SM
MD
LG