لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

مدودف تمرکز قدرت در روسيه را مورد نقد قرار داد


مدودف تمرکز قدرت در روسيه را مورد نقد قرار داد
مدودف تمرکز قدرت در روسيه را مورد نقد قرار داد

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، با انتقاد از حکومت متمرکز روسيه آن را پديده ای منسوخ توصيف کرد.

دميتری مدودف روز دوشنبه گفت رهبری متمرکز کرملين که در دوران رياست جمهوری ولاديمير پوتين در روسيه اعاده شد، متعلق به گذشته است.

بيان اين مطالب از جانب مدودف پيشاپيش رای گيری های ۲۰۱۲ به گمانه زنی ها در مورد شکاف ميان وی و پوتين دامن زده است.

ولاديمير پوتين که اکنون نخست وزير روسيه است طی هشت سال رياست جمهوری خود فعاليت و دسترسی احزاب مخالف به رسانه ها را محدود کرد و مانع استقلال داخلی مناطق پهناوری شد که بيم بروز افتراق داخلی را در دوران پس از اتحاد جماهير شوروی در ميان برخی به وجود آورده بود.

پوتين در سال ۲۰۰۸ پس از آنکه قانون اساسی مانع از ادامه رياست جمهوری وی برای دوره سوم بود به مدودف در رسيدن به قدرت کمک کرد. مدودف وعده فضای باز سياسی سيستم را داد اما کمتر تغييرات محسوسی ديده شده است.

مدودف با انتقاد از تمرکز روند سياسی در دست رييس جمهوری متذکر شد که در اين سيستم يک نفر مسول حل مشکلات ملی است و گفت: «اگر امری از جانب رييس جمهوری هماهنگ نشود، توسط هيچکس ديگری انجام نمی شود و وقتی همه فرمان ها بايد از کرملين صادر شود به اين معناست که سيستم مديريت ما ناقص است و به روز نيست و نياز به تغيير دارد.»

مدودف و پوتين هردو به امکان شرکت خود در انتخابات سال آينده اشاره کرده اند و انتقادهای مکرر و تند اخير مدودف از پوتين، به گمانه زنی های راجع به شکاف ميان دو رهبر را پس از دو دهه ابراز توافق بر سر هر مسئله، دامن می زند.

مدودف، استاد پيشين حقوق، خود را حامی دمکراسی می شمارد و وعده مبارزه با فساد و بهبود اقتصاد می دهد و به گفته تحليلگران وی می کوشد از پوتين، جاسوس پيشين کا گ ب، فاصله بگيرد.

XS
SM
MD
LG